Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 10 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3352 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 21 tydz. br.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 21 tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Na Ukrainie, w Polsce i w Mołdawii w minionym tygodniu spadały zarówno ceny ziemniaków, jak również marchwi, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Według EastFruit, w tym tygodniu na Ukrainie i w Polsce, odnotowano negatywny trend cen w segmentach ziemniaków i marchwi. Tymczasem uczestnicy rynku owoców i warzyw w Gruzji prawie całkowicie przeszli na sprzedaż warzyw z nowych zbiorów, a w pozostałych krajach regionu monitorowania projektu sytuacja była niejednoznaczna.

W Federacji Rosyjskiej nadal oferowano najtańsze ubiegłoroczne ziemniaki, jeśli chodzi o kraje objęte monitoringiem EastFruit. Sytuacja na rynku rosyjskim niewiele się zmieniła, a średni poziom cen ziemniaków ze zbiorów w 2018 roku utrzymywał się na poziomie 0,25 USD/kg. Tymczasem na Ukrainie rolnicy byli zmuszeni obniżyć ceny o 20 procent w wyniku gwałtownego pogorszenia jakości produktów w magazynach i spadku popytu na ziemniaki z ubiegłego roku.

Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, choć tempo spadku cen na polskim rynku było mniejsze: średnio o7 procent przez tydzień. Najwyższy poziom cen ziemniaków ze zbioru 2018 roku nadal notowano w Mołdawii, pomimo ich spadku o prawie 40 procent w ciągu tygodnia.

Najdroższe wczesne ziemniaki oferowane były również w Mołdawii, chociaż w tym przypadku ceny spadły pod koniec tygodnia o 25 procent do 0,83 USD/kg. W międzyczasie, przy rosnącym popycie na wczesną produkcję, rolnikom w Polsce udało się nieznacznie podnieść ceny, pomimo wzrostu podaży produktów krajowych. W rezultacie średnia cena ziemniaków wczesnych wzrosła na rynku polskim o 10 procent, osiągając 0,78 USD/kg.

Importowane wczesne ziemniaki zdrożały o taki sam odsetek w Rosji. W przedziale cen minimalnych oferowano produkty importowane z Pakistanu i Egiptu, a maksymalne ceny osiągały ziemniaki wyprodukowane w Azerbejdżanie i było to średnio 0,82 USD/kg.

Z powodu rosnącej podaży krajowych ziemniaków młodych zmuszeni do obniżania ich cen byli producenci z Ukrainy i Gruzji. Na rynku ukraińskim spadły o 13 procent, podczas gdy w Gruzji spadły jeszcze bardziej, bo o 18 procent w ciągu tygodnia.

Jeśli chodzi o rynek marchwi ze zbiorów 2018 roku, Rosja była jedynym krajem, w którym odnotowano wzrost cen w tym segmencie, chociaż wzrósł on tylko o 1 cent na kg. W pozostałych krajach marchew z zbiorów 2018 taniała ze względu na sezonowe pogorszenie jakości produktów składowanych i ogólny spadek popytu na to warzywo.

W rezultacie najwyższe tempo spadku cen odnotowano na Ukrainie (-17 procent), a następnie na Mołdawii (-10 procent). W Polsce średnia cena za tydzień została skorygowana tylko o 4 procent w dół.

Ujemną dynamikę cen odnotowano na Ukrainie iw Rosji także w segmencie wczesnej marchwi. Krajowa ukraińska marchew przez tydzień potaniała średnio o 13 procent, a na rynku rosyjskim (ale w segmencie produktów importowanych) było to 11 procent w dół.

Podobne
Ziemniaki
2019-05-27 20:24
Co z cenami młodych ziemniaków?
Ziemniaki ze zbiorów 2018, towar jeszcze chwilę temu bardzo poszukiwany, powoli zaczynają wypadać z obiegu, wypychane przez ziemniaki młode.
czytaj więcej
2019-05-27 12:19
Nowa regulacja w zakresie znakowania pochodzenia ziemniaków (wideo)
Według rozporządzenia ministra rolnictwa przy sklepowych stoiskach z ziemniakami konsumenci powinni zobaczyć informację i flagę kraju, z którego pochodzą warzywa. Na razie dotyczy to tylko ziemniaków luzem, dla pakowanych regulacja zacznie obowiązywać od 2020 roku. Nowe przepisy mają wspierać konsumencki patriotyzm. Obowiązek znakowania i poinformowania klientów o kraju pochodzenia ziemniaków spoczywa głównie na sprzedawcach, ale na kolejne regulacje w zakresie znakowania żywności od 2020 roku muszą się przygotować też producenci - informuje Newseria.pl.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-21 19:36
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 20. tydz. br.
Warzywa z zeszłorocznych zbiorów drożeją, a z drugiej strony nabiera tempa sezon ziemniaków młodych. Powoli dołącza też młoda marchew. Portal east-freuit.com przedstawia cykliczny raport z rynku ziemniaków i marchwi krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-07 10:44
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jeśli chodzi o ceny ziemniaków i marchwi na rynkach krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej monitorowanych w raporcie portalu east-fruit.com, to rosły one na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.