Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 12 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3772 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 22. tydz. br.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 22. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków i marchwi spadły w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, informuje portal east-fruit.com.

Według EastFruit, na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach regionu, w większości przypadków została odnotowana ujemna dynamika cen, zarówno w segmencie zbiorów z roku 2018, jak i w segmencie odmian wczesnych. Niemniej jednak nadal istniały wyjątki, w niektórych przypadkach ceny nieznacznie wzrosły w ciągu tygodnia.

Ziemniaki zeszłoroczne

Na rynku zeszłorocznego ziemniaka negatywny trend cenowy był najbardziej widoczny w Mołdawii, na Ukrainie i w Polsce. W pierwszym przypadku ceny produktów (głównie import z Białorusi) spadły o 13 procent, podczas gdy na rynku ukraińskim i polskim „stare” ziemniaki pod koniec tego tygodnia były oferowane o 8 procent taniej.

W Tadżykistanie i Federacji Rosyjskiej ceny na zeszłoroczne ziemniaki pozostały praktycznie niezmienione do końca minionego tygodnia, podczas gdy popyt na te produkty według sprzedawców pozostał niski.

Wczesne ziemniaki

Tymczasem sprzedaż wczesnych ziemniaków nabierała tempa, a w niektórych przypadkach ruchy cen były bardziej aktywne niż na rynku ziemniaków zeszłorocznych. Na Ukrainie, ze względu na szybko rosnącą podaż krajowych ziemniaków wczesnych, ceny przez tydzień spadły o połowę, prawie osiągając poziom cen w Tadżykistanie, gdzie z kolei wczesne ziemniaki potaniały średnio o 12 procent.

Podobne przyczyny spadku cen krajowych odmian ziemniaków wczesnych odnotowano również w Gruzji, chociaż ceny w tym przypadku były półtora do dwóch razy wyższe niż na Ukrainie (0,36-0,46 USD / kg).

W tym samym czasie w Rosji i Polsce w tym tygodniu nastąpił wzrost średnich cen młodego ziemniaka. Import z Egiptu i Azerbejdżanu były na rynku rosyjskim oferowane średnio o 8 procent droższej, podczas gdy dodatni trend cenowy w Polsce był związany ze spadkiem podaży ziemniaków rodzimych z powodu pogorszenia się warunków pogodowych w kraju. Najwyższe ceny na wczesne produkty, średnio 0,82 USD/kg, utrzymały się w Mołdawii.

Zeszłoroczna marchew

Ubiegłoroczna marchew taniała we wszystkich monitorowanych przez EastFruit krajach bez wyjątku. Jednak tempo spadku cen znacznie się różniło: podczas gdy w Mołdawii i Tadżykistanie spadły one średnio o odpowiednio 21 i 18 procent, w innych krajach spadły tylko o kilka centów za kg na tle nieaktywnego popytu na końcówkę zapasów.

Wczesna marchew

Tymczasem na Ukrainie załamały się ceny krajowej wczesnej marchwi (podobnie do segmentu ziemniaków ze zbiorów w bieżącym roku) i w minionym tygodniu spadły o 40 procent. Obniżkę cen, choć mniej znaczącą, bo o 11 procent odnotowano w Tadżykistanie.

Rosja była jedynym krajem, w którym wczesna marchew nieznacznie wzrosła w cenie, co wraz z załamaniem się cen na Ukrainie sprawiło, że Federacja Rosyjska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem wysokości cen tych produktów w regionie. Izrael był nadal głównym dostawcą młodej marchwi do Rosji, a średnia cena za tydzień wyniosła 0,66 USD/kg.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-05-28 11:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 21 tydz. br.
Na Ukrainie, w Polsce i w Mołdawii w minionym tygodniu spadały zarówno ceny ziemniaków, jak również marchwi, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-21 19:36
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 20. tydz. br.
Warzywa z zeszłorocznych zbiorów drożeją, a z drugiej strony nabiera tempa sezon ziemniaków młodych. Powoli dołącza też młoda marchew. Portal east-freuit.com przedstawia cykliczny raport z rynku ziemniaków i marchwi krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-07 10:44
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jeśli chodzi o ceny ziemniaków i marchwi na rynkach krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej monitorowanych w raporcie portalu east-fruit.com, to rosły one na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-24 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 16. tydz.
Ziemniaki i marchew drożały w Polsce i Rosji, w cotygodniowym raporcie informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.