Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 18 listopada 2019. Od wczoraj dodano 1928 ceny w 11 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Rolls Royce wśród ziemniaków

Rolls Royce wśród ziemniaków

Najdroższe ziemniaki świata
  |   Źródło:
Ziemniaki zazwyczaj kojarzą się z niską ceną i powszechną dostępnością. to w końcu jeden z podstawowych składników diety. Są jednak ziemniaki, które nie przystają zupełnie do tego opisu.

Na atlantyckim wybrzeżu Francji jest niewielka wyspa o nazwie Ile de Noirmoutier. Uprawia się tam najdroższe ziemniaki na świecie. Ziemniaki, które umieszcza się często w dziesiątce najdroższych na świecie produktów spożywczych noszą nazwę „La Bonnotte”. Są przysmakiem dla koneserów o bardzo zasobnych portfelach. Kilogram tych ziemniaków kosztuje około 700 USD (około 2400 zł/kg po aktualnym kursie).

Co czyni je tak cennymi? W skrócie można powiedzieć, że wszystko: sposób uprawy, wielkość zbiorów i smak. Jak wspomniano wcześniej uprawiane są na wyspie. Wyspa ta jest niewielka i coroczny zbiór wynosi zaledwie około 100 ton. Niezwykły jest sposób uprawy, który decyduje o walorach smakowych tego ziemniaka. Nawozi się go algami morskimi, które morze wyrzuca na brzeg wyspy. Do podlewania używa się również wody morskiej. To powoduje, iż smak ziemniaków „La Bonnotte” jest niepowtarzalny. Lekko słony, z wyczuwalnym aromatem cytrusowym. Niepowyarzalna jest również kruchość ich tekstury.

Co roku mieszkańcy wyspy dokładają wszystkich sił aby jak najszybciej zebrać plon, gdyż „La Bonnotte” jest tym lepszy, im szybciej trafi na stół. Jest to ziemniak wczesny, sadzony w lutym, a zbiory odbywają się w pierwszym tygodniu maja. Żeby go dostać trzeba czekać w długiej kolejce. Corocznie szefowie najlepszych restauracji walczą o każdy kilogram tych ziemniaków.

Podobne
Niższe ceny młodych ziemniaków
2012-05-17 18:15
Młode ziemniaki tanieją
W mijającym tygodniu potaniały młode ziemniaki z importu. Spadek cen objął również młode ziemniaki z krajowych upraw.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.