Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 czerwca 2019. Od wczoraj dodano 2060 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – ceny ziemniaków w górę, ale…

Ukraina – ceny ziemniaków w górę, ale…

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ziemniaki, nazywana na Ukrainie „drugim chlebem”, zdrożały w ostatnich dniach, ale ich ceny i tak pozostają najniższe w regionie, pisze portal east-fruit.com.

Ziemniaki na Ukrainie podrożały po raz pierwszy od rozpoczęcia tegorocznych zbiorów. Potwierdzają to dane z monitorowania cen hurtowych ziemniaków przywołane przez analityków z EastFruit. Wzrost cen tych warzyw w ciągu minionego tygodnia wyniósł 14,3 procent, podczas gdy w innych krajach Europy Wschodniej nie było znaczących zmian w cenach tych warzyw.

W chwili obecnej ceny hurtowe ziemniaków na Ukrainie pozostają najniższe spośród wszystkich krajów w regionie. Od rolników na Ukrainie można kupić dobrej jakości ziemniaki już po 14 centów amerykańskich za kg (0,53 zł/kg), a tydzień temu ceny te na ogół wahały się od 12 do 13 centów za kg (0,45 – 0,49 zł/kg). Wzrost cen ziemniaków wynikał z niechęci producentów do sprzedawania wysokiej jakości produktów po obowiązującej cenie, co doprowadziło do spadku bieżącej podaży na rynku. Rolnicy wolą przeznaczyć takie ziemniaki na przechowywanie, spodziewając się znacznego wzrostu cen w pierwszej połowie 2019 roku.

W Rosji, gdzie nie było znaczących zmian cen ziemniaka w ciągu minionego tygodnia, można go kupić nie taniej niż 15 centów za kg (0,57 zł/kg), a w sąsiedniej Polsce – za nie mniej niż 18 centów (0,68 zł/kg). Nawiasem mówiąc, w Polsce ziemniaki przez ostatni tydzień również nieznacznie zdrożały.

Pomimo suszy i niedoboru ziemniaków w UE Ukraina nie może jeszcze z tego skorzystać, ponieważ nie ma możliwości wywozu ziemniaków do Unii Europejskiej ze względów fitosanitarnych. Dlatego ukraińscy plantatorzy ziemniaków aktywnie sprzedają wartościowe ziemniaki Mołdawii (po sortowaniu, myciu i pakowaniu). Na rynku krajowym popyt na takie produkty pozostaje niski, ponieważ konsumenci tradycyjnie preferują produkt niedrogi i niezapakowany.

Średnia cena sprzedaży ziemniaków w Mołdawii pod koniec ubiegłego tygodnia wynosiła 0,21 USD za kg (0,79 zł/kg)  i była znacznie wyższa niż w innych krajach regionu.

Podobne
Ziemniaki
2018-11-16 17:00
Niemcy – rekordowo niskie zbiory ziemniaków
Tegoroczne zbiory ziemniaków w Niemczech są na historycznie niskim poziomie, możemy przeczytać na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-14 13:45
NEPG – zbiory ziemniaków znacząco niższe
W czterech z pięciu krajów-członków organizacji NEPG zbiory ziemniaków będą co najmniej o 20 procent niższe od zeszłorocznych, podaje raport tej organizacji, o którym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-14 12:26
Polska płd.-wsch. – jakie ceny ziemniaków?
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w południowo - wschodniej Polsce?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-13 15:00
Holandia – ceny ziemniaków w górę
Ostatnie kilkanaście dni przyniosło wzrost presji na ceny ziemniak ów n a hurtowym rynku w Holandii.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-13 13:50
Centrum kraju – jakie ceny ziemniaków?
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w centrum Polski?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-13 13:00
Ukraina – duży wzrost eksportu ziemniaków
Ukraina zwiększyła eksport późnych odmian ziemniaków aż o 15 razy, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-08 17:41
Węgry – mniejsze zbiory ziemniaków
Niższe plony, a konsekwencji także niższe zbiory spowodują na Węgrzech wzrost cen ziemniaków, czytamy na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-08 09:00
Rosja – ceny ziemniaków w dół
Rosyjscy rolnicy są zmuszeni do obniżania cen ziemniaków, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-07 17:41
Ziemniaki – presja na ceny znowu skuteczna
Początek listopada przyniósł kolejne zmiany w hurtowych cenach ziemniaków jadalnych. Jak wygląda aktualna sytuacja w tym segmencie rynku świeżych warzyw?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.