Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraińskie ziemniaki przebijają się na rynek UE

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ukraińscy producenci ziemniaków mieli trudności z wejściem na rynek UE.

Podczas niedawnej konferencji prasowej Oksana Rużenkowa, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków na Ukrainie, opowiedziała, że ​​- przez bardzo długi czas - ukraińscy producenci ziemniaków nie mogli eksportować swoich ziemniaków na rynki krajów Unii Europejskiej. Oczywiście negatywnie wpłynęło to na branżę.

Przypomniała, że ​​rok 2018 był bardzo suchy dla UE, a zatem wydajność ziemniaków była niższa. Była to dobra szansa dla Ukrainy na wejście na rynek europejski. Według niej producenci ziemniaków odwołali się do Państwowej Służby Konsumenckiej Ukrainy prosząc o napisanie listu do Komisji Europejskiej z prośbą o zezwolenie na eksport ziemniaków do UE w celu przełamania 20-letniej blokady. Nawiasem mówiąc, podobny list do UE został wysłany z Białorusi.

„Jednak odpowiedź dla obu krajów była taka sama - najpierw zharmonizujcie swoje ustawodawstwo krajowe z europejskim, a dopiero potem pozwolimy na taki eksport. Białoruś zareagowała dość ostro, zamykając rynek dla europejskich ziemniaków. I od 1 września 2019 roku europejskie sadzeniaki przestały być importowane do tego kraju, a na Białorusi działa program rozwoju ich własnej selekcji. Zostaliśmy sami z naszymi problemami - powiedziała Rużenkowa.

Według niej, w czerwcu 2019 roku, zupełnie nieoczekiwanie, przyszedł list z Państwowej Służby Konsumenckiej, w którym ogłoszono propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą pilotażu i wejścia na rynek UE.

„Wysłano nam listę organizmów kwarantannowych, na obecność których należy sprawdzić producentów. Zebraliśmy grupę testową siedmiu gospodarstw, które zostały przetestowane na 1 000 hektarach nasadzeń towarowych. Dziś mamy dwie farmy, które są gotowe na eksport do UE, reszta jest w trakcie procesu - powiedział ekspert, dodając, że inni producenci również podejmują działania i przygotowują się do wejścia na rynek europejski.

Podobne
Ziemniaki
2020-02-21 12:00
NEPG zapowiada trudny sezon dla ziemniaków
Sezon 2020/2021 będzie trudny dla rynku ziemniaków, zapowiadają eksperci organizacji NEPE (Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej).
czytaj więcej
2020-02-19 09:00
Ceny ziemniaków znów w dół i co dalej?
Ceny krajowych ziemniaków dołują, co budzi niepokój wielu producentów. Co będzie dalej/ Czy trend się utrzyma?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-02-18 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 7. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-02-17 11:00
Ukraina – import ziemniaków w styczniu wciąż duży
Tempo importu ziemniaków na Ukrainę w styczniu pozostało rekordowe.
czytaj więcej
Komentarze
2020-05-06
Przecież tam jest bakterioza nie wpuszczajcie tej zarazy do Polski
2020-02-21
I po oplacalnosci produkcji ziemniaka w polsce bedziem miec wszystko za grosze z UK.
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.