Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 22 maja 2019. Od wczoraj dodano 1554 ceny w 18 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  W. Brytania – bardzo drogie ziemniaki

W. Brytania – bardzo drogie ziemniaki

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków w Wielkiej Brytanii, ale także w całej Europie rosną w szybkim tempie, pisze ukraiński portal http://allretail.ua.

Ceny ziemniaków w Europie gwałtownie rosną. To skutki wyjątkowo upalnej pogody w okresie letnim, które przełożyły się na znaczący spadek plonów ziemniaka. W Wielkiej Brytanii w sierpniu ceny ziemniaki wzrosły trzykrotnie w porównaniu do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Średnia cena hurtowa świeżych ziemniaków w Wielkiej Brytanii wzrosła w sierpniu do 300 funtów za tonę (300 USD za tonę, czyli 1450 zł/tona) - trzeci co do wielkości wynik w okresie sięgającym  wstecz pięćdziesiąt lat ubiegłego wieku, wynika z danych brytyjskiej Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa.

Na aukcjach terminowych w Lipsku (Niemcy) kontrakty na ziemniakach dla gastronomii i przetwórstwa wzrosły dwukrotnie w tym roku, najbardziej aktywny kontrakt na dostawy na kwiecień 2019 roku wzrósł we wtorek do 31,5 euro za 100 kg 135,80 zł/100 kg), w porównaniu do mniej niż 15 euro za 100 kg (64,67 zł/100 kg po obecnym kursie średnim) za takie kwietniowe kontrakty zawierane we wrześniu ubiegłego roku.

Według Bloomberga wzrost cen ziemniaków uderza w spożycie jednej z ulubionych potraw Brytyjczyków – ryby z frytkami. Wielkość tej branży szacuje się na 1,5 mld funtów rocznie. Lokale ją serwujące już były zmuszone podnieść ceny o 20 procent. Mówi się wręcz o katastrofie, którą spowodują w tym względzie historycznie wysokie ceny ziemniaków.

Podobne
Ziemniaki
2018-09-12 10:50
Polska płd.-wsch. – jakie ceny ziemniaków?
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w południowo - wschodniej Polsce?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-11 10:00
Zbiory ziemniaków – NEPG bije na alarm
Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej (North Western Europe Potato Growers) bije na alarm w sprawie niskich zbiorów ziemniaków w jej krajach członkowskich.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-10 13:19
Ziemniaki – cały czas są problemy
To nie jest łatwa kampania zbioru ziemniaków dla polskich producentów tych warzyw.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-10 11:50
Centrum kraju – a ceny ziemniaków?
Jak wygląda hurtowy rynek ziemniaków w centrum Polski?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-10 10:00
Finlandia – kryzys na rynku ziemniaków
W tym sezonie kryzys podażowy na fińskim rynku ziemniaków jest więcej niż pewny, wynika z informacji opublikowanych przez portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-06 09:00
Ukraina – taniej za ziemniaki
Na Ukrainie po raz pierwszy od tygodni doszło do zmian w hurtowych cenach ziemniaków jadalnych.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-03 10:00
Austria – niższe zbiory ziemniaków
Austria to kolejny kraj europejski, w którym zbiory ziemniaków będą najprawdopodobniej niższe od średniej wieloletniej, wynika z tekstu na portalu www.lko.at.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-08-31 10:00
Wsch. Niemcy – duże problemy z podażą ziemniaków
Tak jak w zachodniej i środkowej części Niemiec, tak i w landach wschodnich podaż ziemniaków jest znacznie niższa od zeszłorocznej i od średniej wieloletniej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.