Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 22 kwietnia 2019. Od wczoraj dodano 1484 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Węgry – mniejsze zbiory ziemniaków

Węgry – mniejsze zbiory ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
Niższe plony, a konsekwencji także niższe zbiory spowodują na Węgrzech wzrost cen ziemniaków, czytamy na portalu www.freshplaza.com.

Zbiory ziemniaków na Węgrzech zbliżają się do końca, jak podaje tamtejsza Krajowa Izba Gospodarcza. Z powodu złych warunków pogodowych wydajność w tym roku osiągnie tylko 23,9 tony ziemniaków/hektar, znacznie mniej niż 40 ton, które uzyskuje się w optymalnych warunkach.

W konsekwencji, według węgierskich producentów i handlowców, cena za kilogram tych warzyw może wzrosnąć na Boże Narodzenie do 300 forintów (0,93 euro). To jednak nie będzie oznaczało końca trendu, ponieważ ceny mogą nadal rosnąć aż do wiosny.

Warto również zauważyć, że według danych węgierskiego Centralnego Biura Statystycznego, ziemniaki są obecnie uprawiane na Węgrzech na 8 088 hektarach, co daje około 200 tysięcy ton rocznie. A w 1960 roku Węgry wyprodukowały 3 miliony ton tych warzyw. Oznacza to, że w ciągu prawie pół wieku produkcja ziemniaków spadła do mniej niż jednej dziesiątej pierwotnej wielkości.

Mniej produkcji, więcej importu
75 – 80 procent spożycia ziemniaków na Węgrzech jest pokrywana przez uprawy krajowe, a w ostatnich latach importowano od 22 do 28 tysięcy ton ziemniaków. Największymi dostawcami są Francja, Holandia i Słowacja. Eksport ziemniaków z Węgier oscyluje między 5 a 10 tys. ton. Głównie trafia on do Rumunii i Czech, wynika z informacji Krajowej Izby Rolnictwa. Dodają jednak, że bardzo wysoki jest węgierski import gotowych produktów ziemniaczanych. Kraj importuje od 40 do 46 tysięcy ton przetworzonych mrożonych produktów gotowych do spożycia, w większości z Holandii i Polski. Co ciekawe, większość węgierskiego eksportu takich produktów (około 10 tys. ton) trafia do Holandii i Polski.

Podobne
Ziemniaki
2018-11-08 09:00
Rosja – ceny ziemniaków w dół
Rosyjscy rolnicy są zmuszeni do obniżania cen ziemniaków, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-07 17:41
Ziemniaki – presja na ceny znowu skuteczna
Początek listopada przyniósł kolejne zmiany w hurtowych cenach ziemniaków jadalnych. Jak wygląda aktualna sytuacja w tym segmencie rynku świeżych warzyw?
czytaj więcej
Ziemniaki i cebula
2018-11-06 13:54
Holandia – alarmujące dane o zbiorach cebuli i ziemniaków
Holenderski urząd statystyczny CBS opublikował wstępne szacunki zbioru warzyw. Szczególnie alarmujące są te dane dla cebuli i ziemniaków, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-05 15:00
Ukraina – stabilne ceny ziemniaków
Ceny ziemniaków na Ukrainie pozostają od początku jesieni względnie stabilne, czytamy na portalu www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-10-23 09:00
Mołdawia – mniejsze zbiory ziemniaków
Zbiory ziemniaków w Mołdawii będą nieco niższe niż w zeszłym roku, twierdzi przewodniczący Związku Producentów Ziemniaków tego kraju, a pisze o tym portal east-fruit.com. Wato jednak zaznaczyć iż dane podawane przez Związek bardzo się różnią od oficjalnych statystyk.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-10-19 15:40
Francja – ziemniaki drogo, ale stabilnie
Ceny ziemniaków we francuskim hurcie pozostają stabilne i wysokie. Jaki ma to wpływ na popyt?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-10-18 15:00
Hiszpania – kończy się kampania zbioru ziemniaków
W Kastylii i Leon, czyli w północnej i środkowej Hiszpanii, dobiega końca tegoroczna kampania zbiorów ziemniaków, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.