Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 3977 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wzrośnie eksport ziemniaków z Francji do Hiszpanii?

Ziemniaki
  |   Źródło:
Francja może zwiększyć eksport ziemniaków do Hiszpanii w przyszłym sezonie.

Według Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków z regonu Kastylii i Leonu (APPACYL) producenci ziemniaków z tej części Hiszpanii musieli zatrzymać zbiory ze względu na obfite deszcze, które mogłyby zagrozić uprawom na tym obszarze, z którego ziemniaki  nie zostały zebrane, jeśli wystąpią mrozy.

Odmiany, które należy jeszcze zebrać, to zimowe odmiany, które są przeznaczone  na przechowywane, ponieważ mają bardzo wysoką suchą masę, co pozwala na ich lepszą ochronę. Producenci muszą również zbierać odmiany o czerwonej skórce, o żółtym i białym miąższu, które były trudne do wprowadzenia do obrotu w trakcie kampanii ze względu na niskie ceny.

Według APPACYL kampania ta była całkiem udana dla producentów ziemniaków o białej i czerwonej skórce, choć dla pierwszej była lepsza. Ceny umytych ziemniaków z cienką skórką wyniosły 20-30 centów, umytych białych ziemniaków z normalną skórką 15-25 centów, a tych o czerwonej skórce i żółtym lub białym miąższu 10-18 centów. Producentom pomógł wzrost produkcji (zbiory były o 15-18 wyższe procent niż przed rokiem).

Stowarzyszenie szacuje, że wzrost obszaru może zwiększyć zbiory  w kolejnej kampanii, co wygeneruje większą podaż na rynku. Ponadto w 2020 roku Francja nie będzie już mogła stosować przeciwdziałającego kiełkowaniu Clorprofamu, znanego również jako CIPC, ponieważ był to ostatni rok, w którym mogli go stosować. W tej sytuacji hiszpański sektor ziemniaków mógł otrzymać więcej ziemniaków z Francji między 1 sierpnia a 1 listopada 2020 roku.

Podobne
Ziemniaki
2019-12-05 08:00
Ziemniaki mogłyby być droższe
Deficyt ziemniaków z polskich tegorocznych zbiorów jest ogromny. A producenci wskazują na fakt, że przy takim niedoborze ceny tych warzyw powinny być jeszcze wyższe od cen bieżących.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-03 14:00
Ukraina – ceny ziemniaków w dół, a import trwa
Ceny ziemniaków na Ukrainie spadają, ale na razie nie zatrzymało to importu tych warzyw z Rosji.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-12-02 13:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 48. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.