Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2125 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Podaż borówki wysokiej z importu rośnie

Borówki
  |   Źródło:
Sezon krajowy coraz bliżej, a importowanej borówki trafia na nasz rynek coraz więcej. To nie jest dobra informacja dla polskich producentów.

Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost podaży borówki wysokiej z importu. Obok borówki sprowadzanej z Hiszpanii (największy europejski producent tych owoców) pojawiły się duże ilości borówki sprowadzanej z Maroka (to także ważny gracz na borówkowym rynku). Jakość owoców jest dobra, a ich jagody są duże i jędrne.

W ślad za wzrostem dostępności owoców widać rosnącą presję na ich ceny. W dużym hurcie importerzy oferują te owoce po 20 zł/kg, w małym hurcie ceny są na poziomie 6,00 zł/250 g, czyli 24 zł/kg. To nieco taniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, gdy ceny były na średnim poziomie 7,00 zł/250 g i na nim pozostawały do drugiej dekady czerwca.

Wyższa podaż i potencjalnie niższe ceny borówek z importu nie są dobrą wiadomością dla producentów rodzimych. Do początku sezonu krajowej borówki jeszcze zostało trochę czasu. Pierwsze dostawy są anonsowane na początek czerwca, a poważniejszy handel zapewne zacznie się w ostatniej dekadzie przyszłego miesiąca, ale niskie ceny importu będą miały swój negatywny wpływ na realia cenowe borówki krajowej.

Z informacji płynących od sadowników wynika, że plantacje borówki wysokiej znacznie lepiej zniosły ostatnią falę przymrozków niż plantacje truskawek. Zwłaszcza tam, gdzie borówki zostały wsparte preparatami algowymi – tam strat w zasadzie nie ma.

Podobne
2019-05-08 16:04
Producenci owoców jagodowych łączą siły (wideo)
Wzorem doświadczeń plantatorów borówki branża jagodowa łączy siły, by skuteczniej budować nawyk codziennej konsumpcji w sezonie zbiorów. Celem rozpoczynającej się kampanii polskich superowoców jest promocja współpracy przy kreowaniu popytu. - Jako branża mamy dla konsumentów szerszą ofertę, przez większą część roku. Z osobna każdy nasz sezon jest zbyt krótki by mówić w kategoriach budowania nawyków żywieniowych. Razem możemy próbować taki nawyk kreować - alarmują producenci.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-05-08 09:58
Ukraina – borówka tania jak malina?
Czy w 2019 roku powinniśmy obawiać się spadku cen borówek do poziomu cen malin? Takie pytanie stawia portal east-fruit.com. Jaka jest odpowiedź?
czytaj więcej
Borówki
2019-05-07 19:32
Spadek cen importowanej borówki wysokiej
Do początku polskiego sezonu borówki wysokiej jeszcze trochę brakuje. Ale za to spadają ceny borówki importowanej.
czytaj więcej
Borówki
2019-04-18 12:17
Chile zwiększa eksport borówki
Według danych ze stycznia Chilijczycy wyeksportowali w ostatnim sezonie już ponad 80 tys. ton borówki wysokiej, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówki
2019-04-16 15:47
Rośnie podaż importowanej borówki wysokiej
Do początku polskiego sezonu borówkowego musi upłynąć jeszcze trochę czasu. Na razie rumieńców nabiera sezon na borówkę z importu. Jak wygląda sytuacja na tym rynku?
czytaj więcej
2019-04-11 17:03
Branża owoców jagodowych zapowiada kampanię „Czas na polskie superowoce!
- Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich owoców jagodowych - truskawek, malin, borówek, czarnej porzeczki, mini-kiwi, jagody kamczackiej, aronii. Łączymy siły, by skuteczniej budować nawyk codziennej konsumpcji, gdy trwa na nie sezon w Polsce, czyli od maja do października. Celem jest wzrost świadomości wyjątkowych walorów polskich owoców jagodowych oraz promocja pojęcia „polskie superowoce” - informuje Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
czytaj więcej
2018-05-25 15:49
Borówka to polski superfood (wideo)
- Z dietetycznego punktu widzenia borówka nie ma słabych punktów. W mediach jest wiele informacji o jej walorach i stałej obecności w rankingach najzdrowszych owoców. Popularność i ilość sukcesów, w tym eksportowych, sprawia, że również jej produkcja postrzegana jest jako bezproblemowa. W czasie przygotowań do sezonu plantatorzy zwracają uwagę na to, że produkcja borówki jest bardzo wymagająca - informują przedstawiciele Fundacji Promocji Polskiej Borówki.
czytaj więcej
2018-05-14 15:37
Polska Borówka: Produkujemy borówkę ale i edukujemy, by ją jeść! (wideo)
- Jeżeli my produkujemy borówkę to też musimy nauczyć swoje dzieci i innych jeść ten owoc. Nie tylko go sprzedawać. Ograniczymy w ten sposób wiele ryzyk. Pokazanie naszych plantacji pokaże, że nie jest to borówka amerykańska, tylko borówka polska – wysoka – mówi Paweł Wawryszczuk, Polska Borówka.
czytaj więcej
2018-04-12 13:25
Producenci borówek otrzymali 180 tys. zł na promocję owoców
Od 3 lat środowisko plantatorów promuje 1 lipca – Dzień Polskiej Borówki jako datę rozpoczęcia zbiorów. W tym roku po raz pierwszy działania będą prowadzone również przez cały sezon. - Od lat budujemy rynek. Od 3 lat świadomość daty rozpoczęcia sezonu, atmosferę czekania i odliczania. W tym roku idziemy o krok dalej. Naszym celem jest wyrobienie nawyku jedzenia borówek w sezonie zbiorów. Pokażemy, że to wygodna przekąska, która spełnia wszystkie potrzeby nowoczesnego konsumenta. Jest częścią zdrowego stylu życia. Takie cele sobie stawiamy – mówi Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk, Przewodnicząca Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.