Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Polski eksport cebuli – najwięksi odbiorcy

2020-08-27 08:00

Polska wyeksportowała w 2019 roku 138,77 tys. ton kapusty za 399,16 mln zł. Pod względem ilościowym to drugi wynik w ostatnim pięcioleciu, za to pod względem wartości rok 2019 był w tym okresie rekordowy. Poni9żej prezentujemy wykresy obejmujące eksport cebuli z Polski w obu ujęciach. Wszystkie dane opracowane zostały na podstawie informacji GUS. Na wykresie widać, że dwa ostatnie lata były szczególnie udane dla polskiej cebuli na zagranicznych rynkach.

w1

W sumie przez tych pięć lat skumulowany eksport cebuli z Polski wyniósł 681,5 tys. ton oraz 1319,4 mln zł (1,3 mld zł). To plasuje nasz kraj na pozycji ważnego gracza europejskiego rynku tego warzywa. A jakie państwa były w ostatnich pięciu latach największymi odbiorcami polskiej cebuli?

Tak pod względem ilościowym, jak też pod względem wartości na czoło wysuwają się bezapelacyjnie dwa kraje: Wielka Brytania i Holandia. Między nimi i kolejnymi państwami widać wyraźną różnicę i w wolumenach kupowanej w Polsce cebuli , i w jej wartości. Pokażemy to poniżej na odpowiednich wykresach. Najpierw jednak zestawienia tabelaryczne. Zamieszczamy w nich kraje, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat znalazły się w pierwszej dziesiątce importerów polskiej cebuli. Dane zaznaczone na czerwono pokazują, kiedy dany kraj poza tę dziesiątkę wypadł.

Najpierw zestawienie dla ujęcia ilościowego.

w2

Teraz ujęcie wartościowe

w3

Jak widać, w obu przypadkach przez ostatnie pięć lat nie było dużej fluktuacji w zakresie pierwszej dziesiątki. W ujęciu ilościowym przez cały ten okres utrzymało się osiem państw, a w ujęciu wartościowym siedem.

Jak wspomniano wyżej Wielka Brytania i Holandia wyraźnie odstają od reszty stawki. Ona kraje w omawianym okresie wymiennie pełniły funkcję lidera tych rankingów. Zarówno pod względem ilości, jak i wartości w 2019 roku pierwsza była Wielka Brytania, druga Holandia. N trzecim miejscu znalazła się Francja, a na czwartym Niemcy. Różnice dla obu ujęć zaczynają się od pozycji piątej.

w4

w5

Na wykresach widać także, że to kraje EU absolutnie dominują zestawienie importerów polskiej cebuli. W pierwszej dziesiątce Białoruś pojawia się dwa razy (w 2017 na trzecim miejscu) tak w ujęciu ilościowym , jak i ilościowym. Ukraina pojawia się raz w zestawieniu ilościowym i dwa jeśli chodzi o wartość.

Warto może dodać, że w skumulowanym zestawieniu pięcioletnim kolejne kraje spoza UE, to na miejscu osiemnastym Mołdawia i na dziewiętnastym Rosja (mimo embarga). Pierwszy kraj spoza Europy plasuje się tu dopiero na dwudziestym dziewiątym miejscu. To Mongolia, gdzie przez pięć lat trafiło zaledwie 0,6 tys. ton polskiej cebuli. Jak widać na „rynkach dalekich”, tak dochodowych dla eksporterów cebuli z Holandii, cebula polska praktycznie nie istnieje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE