Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3615 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Przegląd regionalnego rynku jabłek – 11 tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak zmieniały się ceny jabłek w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej w jedenastym tygodniu bieżącego roku, pisze portal east-fruit.com.

Według analityków z EastFruit w ciągu ostatniego miesiąca popytowy środek ćięzkości na rynku jabłek wyraźnie przeniósł się na rynek rosyjski. To właśnie na rynku Federacji Rosyjskiej z reguły ceny jabłek kształtują się na najwyższym poziomie wśród wszystkich krajów monitorowanego regionu. Idared i Jonagold pozostają najpopularniejszymi odmianami jabłek w Rosji. Odmiana Idared w tym tygodniu w Rosji nieznacznie drożała, natomiast cena Jonagolda wzrosła o ponad 13 procent. Specjaliści EastFruit zauważyli wzrost cen także innych głównych odmian jabłek, co wynikało z ogólnego zmniejszenia ich podaży na tamtejszym rynku.

Najbardziej wielokierunkowe tendencje w segmencie jabłek w poprzednim tygodniu odnotowano na rynku ukraińskim, gdzie nastąpił znaczny spadek cen w górnych granicach przedziału cenowego. Jednocześnie na Ukrainie odnotowano wzrost o 15 procent takich odmian jak Idared i Jonagold. Należy zauważyć, że drożało tylko wysokiej jakości jabłko, które może być sprzedawane na rynku zagranicznym. Równolegle operatorzy rynku odnotowali spadek cen takich popularnych odmian, jak Golden Delicious i Gala, które potaniały w cenie o ponad 16 procent. Jednocześnie spadek ten nie był w żaden sposób związany z popytem na jabłka, ale charakteryzował się stopniowym zmniejszaniem zapasów produktów wysokiej jakości.

Znacząco zmieniła się sytuacja na rynku jabłek w Mołdawii. Jeśli w tygodniu dziesiątym odnotowano wzrost cen dla prawie wszystkich głównych odmian jabłek, to w jedenastym tygodniu sprzedający nie skorygowali wcześniej ustalonych cen, starając się utrzymać poprzednie wskaźniki sprzedaży. Jednocześnie maksymalne ceny odmiany Reneta Simirenko spadły o prawie 5 procent. Głównym nabywcą mołdawskiego jabłka, podobnie jak poprzednio, była Federacja Rosyjska.

W Polsce w omawianym tygodniu nieznacznie drożały jabłka odmiany Gala, podczas gdy dla pozostałych odmian uczestnicy rynku odnotowali stabilną sytuację. Bardziej znaczące zmiany w cenach odnotowano na rynku jabłek w Tadżykistanie. Przez cały tydzień sprzedawcy coraz częściej uciekali się do obniżania cen sprzedaży jabłek w dolnych granicach wcześniej ustalonego zakresu. Jabłko niskiej jakości, co do zasady, stało się tańsze, a chętnych na taki towar nie było. W przypadku niektórych odmian ceny minimalne w ostatnim tygodniu spadły od 24 do 40 procent, a liderem pod względem zniżki była odmiana Reneta Simirenko. Jednocześnie w segmencie jabłek wysokiej jakości odmiany Gala i Fuji ceny wzrosły średnio o 10 procent. W tym przypadku specjaliści również nie zauważyli wzrostu popytu na te odmiany i to właśnie znaczne zmniejszenie podaży doprowadziło do takich korekt cen.

wykres

Federacja Rosyjska nadal utrzymuje pozycję lidera pod względem cen hurtowych jabłek głównych odmian, a Tadżykistan jest niemal równie drogi. Najtańsze, jak poprzednio, jabłka głównych odmian można kupić na Ukrainie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny ogólnie dla wszystkich krajów monitorowanego regionu, to najdroższa pozostaje odmiana Fuji, podczas gdy Idared i Jonagold pozostają odmianami najtańszymi.

Podobne
Jabłka
2019-03-18 08:08
Ukraina – eksport jabłek bez pośredników?
Coraz więcej ukraińskich producentów eksportuje jabłko bezpośrednio z powodu braku zaufania do pośredników – eksporterów, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-15 13:24
Zapasy jabłek w Mołdawii
Jaki poziom osiągnął eksport jabłek z Mołdawii w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku i jak dużo jeszcze tych owoców pozostaje w mołdawskich chłodniach? O tym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-14 20:13
Eksport jabłek – kierunek wschód, ale …
Kierunek wschód, ale bliski, a nie ten najbliższy – taki kierunek wydaje się nieść największe nadzieje dla polskiego jabłka.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-14 12:00
Import jabłek do Polski w 2018 r.
Duży spadek importu jabłek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-14 08:02
Rosja – kończy się ładne jabłko
Na rosyjskim rynku coraz wyraźniej widać braki w podaży jabłek wysokiej jakości, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-13 13:39
Eksport jabłek w 2018 r.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące eksportu jabłek z Polski w 2018 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.