Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3628 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 48. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków projektu EastFruit, miniony tydzień upłynął pod znakiem dość znacznego wzrostu cen na rynku cebuli w trzech krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu. W dwóch krajach ceny cebuli w omawianym tygodniu spadły.

Mołdawia stała się liderem pod względem wysokości cen cebuli, gdzie na koniec okresu sprawozdawczego średnia cena osiągnęła pułap 29 centów za kg, a maksymalna - 34 centów za kg. Jednocześnie niższy poziom cen na rynku mołdawskim pozostał bez zmian: 26 centów za kg. Co więcej, pod względem cen cebuli Mołdawii udało się wyprzedzić Polskę, która - z nielicznymi wyjątkami - pozostawała liderem w tym rankingu od samego początku bieżącego sezonu.

W samej Polsce ceny spadły, szczególnie w dolnej części przedziału. Pod koniec tygodnia na polskim rynku można było kupić cebulę od 23 centów za kg, a najczęściej cenę ustalono na 27 centów za kg. Jednocześnie maksymalny poziom cen produktów krajowych nie zmienił się, pozostając na poziomie 31 centów za kg. Ceny nie uległy zmianie, a sprzedawcy cebuli w Holandii: 31-38 centów za kg.

Tymczasem na Ukrainie sytuacja pozostała względnie stabilna, a cebulę nadal można było kupić za 21-25 centów za kg. Cebula trochę potaniała na Białorusi: pod koniec tygodnia lokalni sprzedawcy obniżyli ceny do 14-28 centów za kg. W Rosji główne zmiany koncentrowały się w minimalnym zakresie, który wzrósł do 16 centów za kg, chociaż średnie i maksymalne stawki pozostały stabilne: 19 centów za kg i 23 centy za kg.

Kraje Azji Środkowej, w których cebula drożała trzeci tydzień z rzędu, były rekordzistami tygodnia pod względem tempa wzrostu cen tego warzywa. W tym okresie ceny cebuli w Uzbekistanie wzrosły średnio półtora razya do 14-16 centów za kg, a w Tadżykistanie o 45 procent do 14-18 centów za kg. Głównym powodem tak szybkiego wzrostu jest aktywny popyt na rynku ze strony firm eksportowych. To Afganistan jest obecnie głównym importerem cebuli z obu krajów. Ponadto w Uzbekistanie rozpoczęła się kampania zamówień publicznych dla głównych grup towarów, która wspiera również wzrost cen cebuli w tym kraju.

Podobne
Cebula
2019-11-29 15:11
Holandia – co z cenami cebuli?
Jak wygląda sytuacja na holenderskim rynku cebuli na finiszu listopada?
czytaj więcej
Cebula
2019-11-29 11:18
Francja – sytuacja na rynku cebuli
Znacząca różnica w jakości między francuską cebulą zebraną przed i po 20 września.
czytaj więcej
Cebula
2019-11-28 08:00
Austria – rynek cebuli nadal spokojny
Sytuacja na austriackim hurtowym rynku cebuli powoli zaczyna ewoluować, ale na razie wciąż jeszcze jest dość spokojna.
czytaj więcej
Cebula
2019-11-25 09:00
Regionalny rynek cebuli – 47. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.