Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 26 luty 2020. Od wczoraj dodano 4267 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 16 tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
W minionym tygodniu najdroższe, w monitorowanym regionie, były jabłka na Ukrainie, a w Mołdawii taniały wszystkie główne odmiany, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Pod koniec minionego tygodnia, analitycy z EastFruit zauważyli prawie całkowity brak hurtowych partii wysokiej jakości jabłek odmian Fuji, Gala, Golden Delicious i Granny Smith zarówno w krajach zależnych od importu, jak i w głównych krajach produkujących. Główną częścią propozycji jabłek przez cały tydzień były odmiany Reneta Simirenko, Idared i Jonagold. Dość nietypowe było to, że nadal spadały ceny niektórych z najpopularniejszych wcześniejszych odmian jabłek, takich jak Gala i Granny Smith.

w1

Specjaliści projektu nie wiążą tej obniżki cen z osłabieniem popytu lub problemami ze sprzedażą, ale uważają, że wynika ona ze spadku jakości jabłek. Brak hurtowych partii produktów o odpowiedniej jakości przyczynia się do dalszych obniżek cen.

W Mołdawii, gdzie w tej chwili cały asortyment analizowanych odmian jest nadal dostępny, ceny w większości przypadków pozostały niezmienione. Spadek dla cen wyrażonych w dolarach wynika wyłącznie z wahań na rynku walutowym Mołdawii.

Liderem pod względem wzrostu cen w regionie w okresie sprawozdawczym była odmiana Reneta Simirenko, która zdrożała od 7 do 15 procent na Ukrainie, w Tadżykistanie i Federacji Rosyjskiej. Dalej są odmiany Idared i Jonagold, których wzrost wahał się od 5 do 16 procent. Jak wcześniej zauważyli specjaliści projektu, wszystkie powyższe odmiany w pierwszej połowie sezonu należały do ​​odmian mało popularnych, a ich ceny pozostały na niezmienionym poziomie lub spadły przez długi czas. Dzisiaj to właśnie te odmiany odgrywają główną rolę na rynkach głównych krajów produkujących.

Wszystkie wyżej wymienione odmiany najbardziej drożały na Ukrainie (od 14 do 16 procent), gdzie pomimo tej zwyżki, dziś są oferowane najbardziej przystępne cenowo jabłka w regionie.

Według analityków projektu EastFruit, największy asortyment podstawowych odmian jabłek, jak poprzednio, jest oferowany na rynkach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie rosyjscy producenci coraz częściej informują o całkowitym zakończeniu sprzedaży swoich produktów, a dominującą ofertą na rynku są jabłka importowane, z których większość pochodzi z Mołdawii i Białorusi. Jeśli chodzi o rynek ukraiński, cała podaż jest reprezentowana przez owoce krajowe, których rezerwy w gospodarstwach są nadal wystarczające. Jednak o ile nie ma problemów z ilością jabłek na Ukrainie, coraz częściej pojawiają się problemy jakościowe i pytania o różnorodność odmian.

Jeśli chodzi o sytuację cenową, pod koniec poprzedniego tygodnia jabłka na Ukrainie były oferowane prawie 4 razy taniej niż na rynku rosyjskim. Na Ukrainie maksymalne ceny głównych odmian zostały ustalone w przedziale 0,26 - 0,30 USD/kg, podczas gdy w Rosji wynosiły 0,86 - 1,01 USD/kg.

Podobne
Jabłka
2019-04-23 14:43
Eksport jabłek – sytuacja się pogorszy
Just jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w eksporcie jabłek będzie się pogarszać.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-19 08:01
Ukraina – ceny jabłek rekordowo niskie
Na Ukrainie ceny jabłek spadły do rekordowo niskiego poziomu, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-17 15:11
Francja – rynek chce ładnych jabłek i gruszek
Francuski rynek jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o wygląd oferowanych tam jabłek i gruszek, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-16 10:00
Rosja – wyższy import jabłek
Pomimo rekordowych zbiorów własnych Rosja nadal zwiększa import jabłek, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-15 09:00
Przegląd regionalnego rynku jabłek – 15. tydz. br.
W minionym tygodniu to odmiana Golden Delicious była liderem wzrostu cen w wielu krajach monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.