Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1450 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 22. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak wyglądała sytuacja na rynkach jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym Polski, w dwudziestym drugim tygodniu bieżącego roku? O tym możemy przeczytać w cotygodniowym raporcie portalu east-fruit.com.

W dwudziestym drugim tygodniu 2019 roku popyt na jabłka w monitorowanych  przez EastFruit krajach regionu był bardziej niż umiarkowany. Jednocześnie, jak zauważyli operatorzy rynku, podaż jabłek na rynkach była również ograniczona, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty wysokiej jakości. Większość producentów zakończyła sprzedaż jabłek i cała uwaga skupiła się na przygotowaniach do nowego sezonu, który we wszystkich tych krajach rozpocznie się za około miesiąc.

W tym samym czasie w Tadżykistanie niektórzy producenci rozpoczęli już zbieranie jabłek nowej uprawy, ale na razie proces ten nie nabrał charakteru masowego.

Producenci w Polsce, Mołdawii i na Ukrainie w okresie sprawozdawczym próbowali sprzedać jak najwięcej jabłek z pozostałych partii, ale jakość oferowanych jabłek była często utrudnieniem dla aktywnego handlu.

Polscy producenci, z końcem maja 2019 roku, mieli w swoich magazynach głównie jabłka odmiany Idared, a ze względu na fakt, że jabłko to było nadal eksportowane, rolnikom udało się nawet podnieść maksymalne ceny wysokiej jakości Idareda do 0,16 USD/kg . Oczywiście nie jest to wskaźnik, który producentów by zadowalał, ale w ostatnim miesiącu kontynuacja sprzedaży jabłka była postrzegana jako czynnik pozytywny.

W mniejszym zakresie, bo o prawie 10 procent, odmiana Idared zdrożała na Ukrainie, wyłącznie ze względu na fakt, że producenci byli w stanie w jej przypadku uzyskać minimalne wymagane ilości hurtowe. W tym samym czasie ceny odmiany Gala, w relacji tydzień do tygodnia, spadły o 18 procent, ponieważ jakość jabłek oferowanych w okresie sprawozdawczym pozostawiała wiele do życzenia.

w1

W Mołdawii, w omawianym okresie, straciły na cenie i to bardzo takie odmiany jak Golden Delicious i Granny Smith. Powód był ten sam, co gdzie indziej - niezadowalająca jakość oferowanych produktów.

W rezultacie pod koniec sezonu 2018/2019 w Federacji Rosyjskiej, gdzie od ponad miesiąca na rynku obecne są tylko produkty importowane, odnotowano jedną z najwyższych cen jabłek. Z minimalnymi cenami jabłek głównych odmian, sezon ten kończy Ukraina i Polska. Sytuacja jest nieco lepsza w Mołdawii, gdzie wielu producentów jest zorientowanych wyłącznie na eksport.

Jeśli chodzi o oczekiwania nowego sezonu, analitycy EastFruit wolą jak dotąd powstrzymywać się od prognoz. Drastyczne zmiany mogą pojawić się na rynku jabłek w krajach regionu począwszy od września tego roku. Może dojść do znacznego spadku plonów jabłek w nadchodzącym sezonie w Polsce, gdzie nie tak dawno minęły dwie fale mrozu, powodując znaczne szkody w jabłoniowych sadach.

Podobne
Jabłka
2019-06-05 08:00
WAPA – zapasy jabłek, maj br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku maja 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-03 11:16
Pogoda szansą dla jabłek
Zimna pogoda, jaka dominowała w Europie tej wiosny, spowodowała znaczące szkody w uprawach owocowych. Paradoksalnie może się to okazać szansą dla jabłek ze zbioru 2018 roku, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-01 10:10
Pesymistyczne prognozy dla jabłek
Kolejne prognozy na temat tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce są coraz bardziej pesymistyczne.
czytaj więcej
Jabłka
2019-05-29 21:16
Drożej za jabłka deserowe?
Czy ceny jabłek deserowych, mimo wszystkich przeciwności, mają jeszcze w tym sezonie szansę na wzrost?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.