Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2391 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 24. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Drugi tydzień czerwca 2020 roku pozwolił założyć, że sytuacja w segmencie owoców może się dramatycznie zmienić w najbliższej przyszłości, a jabłko z zeszłorocznych zbiorów opuści główny plan handlowy. Powodem tego była gorąca i słoneczna pogoda, która zapanowała jednocześnie w kilku krajach regionu monitorowanego.

Jak zauważyli wcześniej analitycy projektu EastFruit, wyjątkowo zimny i deszczowy maj tego roku w wielu krajach w regionie nie tylko opóźniał dojrzewanie pierwszych owoców w nowym sezonie, ale również miał znaczący wpływ na ich wskaźniki ilościowe i jakościowe.

Głównym owocem dla populacji regionu pozostawało jabłko, którego malejące zapasy stawały się coraz większym problemem w głównych krajach produkujących. Ze względu na wysokie ceny owoców jagodowych z nowych zbiorów, sprzedawcy nadal podnosili ceny za pozostałe partie jabłek, podczas gdy pogarszający się wskaźnik jakości produktów praktycznie nie miał negatywnego wpływu na tempo sprzedaży. I tylko w Federacji Rosyjskiej, zgodnie z danymi z okresu sprawozdawczego, odnotowano spadek cen średnio o 5 procent w segmentach odmian jabłek Reneta Simirenko i Granny Smith, ale tylko w przypadku tych produktów, które wymagały możliwie najkrótszego czasu sprzedaży.

Na Ukrainie, gdzie letnia upalna pogoda ustaliła się prawie od początku okresu sprawozdawczego, jabłko pozostało główną pozycją dla kupujących, ponieważ było oferowane po bardziej przystępnych cenach niż wysokiej jakości truskawki i czereśnie. Ten fakt pozwolił sprzedawcom nadal podnosić ceny jabłek, które w okresie sprawozdawczym na rynku ukraińskim wzrosły od 15 do 24 procent, co ponownie stało się najwyższym wskaźnikiem w całym regionie.

w

Producenci w Mołdawii nie odstawali od trendu, choć wcześniej bardziej ostrożnie podnosili ceny resztkowych partii jabłek, ponieważ ledwo mogli formować partie o jednolitej jakości. W omawianym tygodniu większość głównych odmian jabłek na rynku mołdawskim wzrosła od 8 do 20 procent. Ponadto w Mołdawii jabłka nadal były najtańsze wśród wszystkich analizowanych krajów.

Wzmocnione pozytywne tendencje cenowe w segmencie głównych odmian jabłek na Ukrainie doprowadziły do ​​tego, że ceny tych owoców zbliżyły się do maksymalnych wskaźników w całym regionie. A specjaliści z projektu EastFruit wskazują, że ceny na tamtejszym rynku krajowym są rekordowe, przynajmniej w ostatniej dekadzie.

Do końca okresu sprawozdawczego średnie ceny jabłek wymienionych odmian na Ukrainie były w przedziale 1,02–1,17 USD/kg, przy czym importowane jabłka odmian Idared i Golden Delicious z Polski były oferowane po najwyższych cenach.

Maksymalne ceny jabłek w analizowanym tygodniu zostały ustalone w Rosji, gdzie zakres średnich wartości nie spadł poniżej 1,23-1,45 USD/kg. I tylko w Mołdawii i Polsce średnie ceny w tym segmencie nie przekroczyły poziomu 1,00 USD/kg, a według analityków wskaźnik ten nie będzie osiągnięty w 2020 roku.

W najbliższej przyszłości specjaliści projektu podsumują wyniki handlu jabłkami ze zbiorów w 2019 roku w krajach regionu i skoncentrują się na zmieniającej się sytuacji rynkowej w segmentach owoców ze zbiorów w 2020 roku!

Podobne
Jabłka
2020-06-08 15:00
Regionalny rynek jabłek – 23. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-06-05 12:00
Co zagraża produkcji jabłek i gruszek?
Sektor jabłek i gruszek w Unii Europejskiej jest zagrożony–zwraca uwagę Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa wraz z innymi europejskimi stowarzyszeniami.
czytaj więcej
Jabłka Gala
2020-06-04 11:00
Bardzo mało jabłek Gala
Zapasy jabłek w komorach polskich sadowników są już w zasadzie na wyczerpaniu. Bardzo mało jest jabłek odmiany Gala.
czytaj więcej
Czereśnie
2020-06-03 14:00
Brak czereśni sprzyja rynkowi jabłek
Dwa lata bez czereśni - jak niedobór owoców pestkowych daje nowy oddech rynkowi jabłek w Europie.
czytaj więcej
Jabłka
2020-06-03 08:16
Prognozy dla jabłek znowu nie najlepsze?
Tej wiosny pogoda znowu nie rozpieszczała sadowników, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym. Wtedy skutkiem były niskie zbiory jabłek. Czy w bieżącym sezonie też jest to możliwe?
czytaj więcej
Jabłka
2020-06-01 15:00
Regionalny rynek jabłek – 22. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-06-01 11:00
WAPA – zapasy jabłek, maj br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku maja 2020 roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.