Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 22 października 2020. Od wczoraj dodano 2070 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców miękkich – 22. tydz. br.

Owoce miękkie
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Truskawki

Według EastFruit w tym tygodniu Rosja okazała się jedynym krajem z europejskiej części monitoringu, w którym ceny truskawek wzrosły z powodu problemów z podażą rodzimej produkcji, a to z powodu złych warunków pogodowych. Do końca tygodnia rosyjskim producentom udało się podnieść ceny do 3,52–5,34 USD/kg. Jednocześnie handlowcy w Rosji oferowali importowane owoce z Turcji i Serbii w cenie 2,81 USD/kg.

Niekorzystne warunki pogodowe były kluczowym czynnikiem na rynku ukraińskim. Tutaj, ze względu na ulewne deszcze, producenci często zgłaszali problemy ze zbiorami i ich jakością. W rezultacie tym rolnikom, którzy byli w stanie dostarczyć dużo wysokiej jakości owoców, udało się utrzymać ceny i, jak poprzednio, osiągnęli maksymalne limity 2,79 USD/kg. W tym samym czasie truskawki niskiej jakości stały się tańsze, a minimalny poziom cen na Ukrainie spadł do 1,49 USD/kg.

Należy pamiętać, że warunki pogodowe w kwietniu i maju na Ukrainie miały negatywny wpływ nie tylko na ukraiński segment truskawek, ale także na inne kategorie jagód i owoców. Na przykład producenci wiciokrzewu z Ukrainy poinformowali, że początek sezonu opóźnia się średnio o 7-10 dni z powodu złej pogody.

Tymczasem w Polsce obniżki cen odnotowano zarówno w krajowym segmencie truskawek, jak i na rynku importowym. Pod koniec tygodnia krajowi producenci musieli obniżyć ceny do 2,73-3,48 USD/kg, a owoce produkowane w Hiszpanii potaniały tutaj do 1,99-3,48 USD/kg.

Najbardziej aktywny spadek cen w omawianym tygodniu zaobserwowano na Białorusi. Tutaj ceny przez tydzień spadły o ponad jedną trzecią, osiągając 3,01-3,76 USD/kg na koniec okresu sprawozdawczego. W Mołdawii truskawki również potaniały, o 12–33 procent do 1,99–2,27 USD/kg.

W krajach Kaukazu i Azji Środkowej sytuacja była bardziej stabilna. W Gruzji ceny truskawek spadły tylko w dolnej strefie przedziału, który to przedział cenowy na koniec tygodnia wynosił 0,78-3,14 USD/kg. W Uzbekistanie jagodę tę, podobnie jak tydzień wcześniej, można było kupić za 1,28-1,97 USD/kg, podczas gdy w Tadżykistanie nawet nieznacznie zdrożała do 0,68-1,95 USD/kg.

Borówka wysoka

W tym tygodniu początek sezonu zgłosili producenci borówek z Gruzji. Wielkość dostaw była wciąż niska, a ceny pierwszych partii wahały się w przedziale 5,65-6,28 USD/kg.

Na innych rynkach wciąż dominowały borówki z importu, a najbardziej aktywne zmiany cen odnotowano w Rosji i na Ukrainie i w obu przypadkach ceny spadły. Pod koniec tygodnia importowane borówki na rynku rosyjskim i ukraińskim można było kupić po 10,89-15,94 USD/kg i 10,41-14,12 USD/kg.

Nieznaczne obniżenie kosztów tych produktów odnotowano również na Białorusi, gdzie ceny spadły do ​​11,29-13,18 USD/kg. W Polsce importowane borówki nieznacznie zdrożały, do 8,95-11,43 USD/kg.

w

Maliny

Producenci malin z Polski utrzymali dość wysoki poziom cen swoich produktów dzięki wciąż nieznacznej ofercie tych produktów na rynku. Co więcej, ceny rodzimych malin wzrosły nawet nieznacznie do 9,94-12,42 USD/kg. Produkty importowane na polski rynek nieco potaniały i pod koniec tygodnia oferowały od 9,94 USD/kg.

O rozpoczęciu sezonu malinowego w tym tygodniu informowali producenci tej jagody z Tadżykistanu. Ceny za pierwszą partię produktów wyniosły 0,97–1,17 USD/kg.

Podobne
Owoce
2020-05-25 13:00
Regionalny rynek owoców miękkich – 21. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2020-05-18 12:00
Regionalny rynek owoców miękkich – 20. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Truskawki
2020-05-11 11:00
Regionalny rynek owoców miękkich – 19. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.