Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 38. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Ziemniaki

Według ekspertów projektu EastFruit w krajach europejskich objętych regularnym monitorowaniem projektu rynek ziemniaków w minionym tygodniu charakteryzował się ciągłym wzrostem cen.

W Rosji, pomimo niewielkiego spadku cen w połowie tygodnia, ziemniaki zdrożały jednak o 13 procent, a na koniec okresu sprawozdawczego lokalnym producentom udało się sprzedawać swoje produkty średnio po 16 centów za kg. Nieco droższe ziemniaki były oferowane na Białorusi: 19-24 centów za kg.

Warto zauważyć, że to Federacja Rosyjska i Białoruś nadal działały jako aktywni dostawcy ziemniaków na Ukrainę, gdzie ceny ponownie zaktualizowały swoje rekordowe poziomy. Pod koniec tygodnia cena maksymalna na rynku ukraińskim osiągnęła 49 centów za kg, chociaż liczba nabywców chętnych do zakupu ziemniaków po takich cenach była ograniczona. Ponadto obecna sytuacja na ukraińskim rynku ziemniaków, według szacunków EastFruit, może mieć znaczący wpływ nie tylko na segment warzywny z tzw. zestawu barszczowego, ale także na rynek zbóż.

Ceny ziemniaków również wzrosły w Mołdawii, osiągając na koniec okresu sprawozdawczego 28–34 centów za kg. Tymczasem w Gruzji i Polsce sytuacja na rynku niewiele się zmieniła, a ceny pozostały odpowiednio między 24–30 centów za kg i 25–34 centów za kg.

Natomiast w krajach Azji Środkowej ceny ziemniaków spadły. W Tadżykistanie ceny spadły o 8–10 procent do 19–24 centów za kg, a w Uzbekistanie  o 9–18 procent do 21–24 centów za kg.

Marchew

Tymczasem na rynku marchwi w co najmniej trzech krajach objętych monitorowaniem projektu dominowała ujemna dynamika cen. Na Ukrainie ceny marchwi spadły do 16-20 centów za kg, w Polsce do 17-23 centów za kg, a ceny w Tadżykistanie ogólnie spadły do ​​końca tygodnia o 21-44 procent do 13-23 centów za kg.

W tym samym czasie marchew zdrożała tylko w Rosji i, co znamienne, tylko o 1 cent za kg do średnio 19 centów za kg. Na Białorusi przedział cenowy był podobny: 15–24 centów za kg.

Najdroższa marchew, jak poprzednio, oferowana była w Gruzji: 27-34 centów za kg. Sprzedawcy z Mołdawii sprzedawali marchew nieco taniej: 23-28 centów za kg.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-09-17 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 37. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-09-03 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 35. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.