Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 42. tydz. br.

Ziemniaki

Według EastFruit w tym tygodniu na Ukrainie ceny ziemniaków spadły do ​​poziomu z drugiej połowy września 2019 roku, ale nadal są ponad dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku. Pod koniec ubiegłego tygodnia ostateczny przedział cenowy wynosił 32–44 centów za kg, a ich spadek związany był z ogólnym spadkiem popytu na ziemniaki z powodu rekordowych wskaźników cen i aktywnego importu tych warzyw.

Białoruś pozostała głównym dostawcą importowanych ziemniaków na Ukrainę. Dostarczyła na rynek ukraiński zarówno produkty krajowe, jak i ziemniaki z Federacji Rosyjskiej poprzez reeksport. Jednocześnie sytuacja na rynkach Białorusi i w Federacji Rosyjskiej praktycznie się nie zmieniła: na Białorusi ziemniaki można było kupić za 25-29 centów za kg, a rynek rosyjski nadal utrzymywał pozycję outsidera, jeśli chodzi o cen (12-23 centów za kg).

Ziemniaki na rynku mołdawskim, jak poprzednio, były oferowane w cenie 29–40 centów za kg. Tymczasem ceny ziemniaków w Gruzji, podobnie jak tydzień wcześniej, nie przekraczały 30 centów za kg przy maksymalnych limitach. W Polsce ziemniaki były nadal oferowane w cenach 26–38 centów za kg. Na polskim rynku istniały również ograniczone ilości partii importowanych produktów wytwarzanych w Holandii po cenach sięgających 38 centów za kg.

Względna stabilność była również charakterystyczna dla regionu Azji Środkowej. Tak więc ziemniaki w Tadżykistanie można było kupić za 21 centów za kg, a w Uzbekistanie za 23 centy za kg.

Marchew

Tymczasem w segmencie marchwi na tych trzech rynkach sytuacja również niewiele się zmieniła. Na Ukrainie i w Rosji marchew była oferowana średnio po 17 centów za kg, podczas gdy na Białorusi ogólny przedział cenowy był nieco wyższy: 15-25 centów za kg.

W innych krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu EastFruit nie odnotowano istotnych zmian, z wyjątkiem nieznacznego wzrostu średniej ceny marchwi w Mołdawii do 26 centów za kg.

Gruzja nadal utrzymywała pozycję lidera w cenach marchwi (średnio 30 centów za kg), a większość podaży rynkowej stanowiły produkty importowane z Turcji. W Polsce marchew była nadal oferowane w cenach 16–21 centów za kg.

Względna stabilność obejmowała kraje Azji Środkowej również na rynku marchwi. Ceny marchwi mieściły się w przedziale 10-15 centów za kg na rynku tadżyckim i 14-17 centów za kg w uzbeckim.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE