Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – ceny ziemniaków odbiły w górę

Ziemniaki
  |   Źródło:
Rosyjskim producentom udało się wreszcie zatrzymać spadek cen ziemniaków, a nawet zwiększyć nieco ceny tych warzyw.

Wydaje się, że spekulacyjny popyt na ziemniaki z Ukrainy migrował ostatnio na rynek rosyjski. W Rosji doszło bowiem do gwałtownego wzrostu popytu na ziemniaki, który powoduje zwyżkę cen tych produktów na rosyjskim rynku, twierdzą analitycy projektu EastFruit.

Zgodnie z oczekiwaniami wzrost cen zbiegł się z początkiem masowego zbioru i składania do przechowywania późnych odmian ziemniaka w gospodarstwach centralnego pasa Rosji, Uralu i Syberii. Rolnicy w tych regionach oferują obecnie na sprzedaż stosunkowo niewielkie ilości ziemniaka, a większość towaru przeznaczają do przechowywania. Jednocześnie lokalne hurtownie, a zwłaszcza nabywcy z południowych regionów kraju, są teraz gotowi do zakupu dużych ilości ziemniaków do bieżącej sprzedaży i również na zapas, ponieważ ceny w zimie i wiosną powinny być znacznie wyższe.

Po części wzrost cen ziemniaków w Rosji był spowodowany gwałtownym wzrostem eksportu tych warzyw na Ukrainę, jaki dokonał się we wrześniu. Ziemniaki te trafiają na rynek ukraiński za pośrednictwem Białorusi, ponieważ bezpośrednie dostawy ziemniaków na rynek ukraiński są niemożliwe. Znacząco wyższa cena ziemniaków na Ukrainie pozwoliła przedsiębiorcom na zakup produktów natychmiast po zbiorze i zarabianie na ich wywozie z Rosji na Ukrainę pod pozorem, że to ziemniaki białoruskie.

Obecnie rosyjscy rolnicy oferują ziemniaki w cenach 7-15 rubli/kg, czyli 0,11-0,23 USD/kg (0,42-0,91 zł/kg) i tylko w ostatnim tygodniu cena tych produktów w Federacji Rosyjskiej wzrosła średnio o 11 procent. Przyczyną wzrostu cen ziemniaków na rynku rosyjskim jest nadal zwiększony popyt ze strony Ukrainy, a także lokalnych hurtowni. Jednocześnie w niektórych regionach ze względu na ulewne deszcze zbiór ziemniaków jest nieco utrudniony, co powoduje, że ceny są jeszcze wyższe.

Niemniej jednak obecnie średnia cena ziemniaków na rynku rosyjskim jest prawie taka sama jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ceny we wrześniu nie podobały się rolnikom, jednak zainspirowani wysokim popytem deklarują oni zamiar dalszego podnoszenia cen „drugiego chleba”. Jednocześnie podaż produktów wysokiej jakości na rynku jest ograniczona, ponieważ niektóre duże gospodarstwa nadal wstrzymują sprzedaż wysokiej jakości ziemniaków w nadziei na dalszy wzrost cen.

Podobne
2019-10-09 17:52
Biedronka rezygnuje z brytyjskich ziemniaków
Jeden z dużych eksporterów brytyjskich ziemniaków poinformował, że Biedronka przestanie je importować od 15 października z powodu niepewności związanej z brexitem - informuje Puls Biznesu za Fresh Produce Journal.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-10-09 15:30
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 40. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-10-04 10:00
Rosja – kolejny spadek cen ziemniaków
Rosyjscy rolnicy znów są zmuszeni obniżyć cenę ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-10-02 10:00
Ukraina – ceny ziemniaków jeszcze w górę?
Kolejna runda wzrostu cen ziemniaków odnotowana na Ukrainie.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-10-01 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 39. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-27 13:13
Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków. Jakie dane zostały w nim zawarte?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.