Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1586 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – wzrost importu śliwek

śliwki
  |   Źródło:
Śliwki to najszybciej rosnący segment importu owoców w Rosji.

Analitycy EastFruit zwracają uwagę na owoce, które zwykle zajmują trzecie miejsce pod względem konsumpcji i nie są obecne we wszystkich formatach sprzedaży detalicznej w Rosji. Wydaje się jednak, że rosyjskim konsumentom podobają się one coraz bardziej, ponieważ ich import stale rośnie, w przeciwieństwie do importu i konsumpcji wielu innych owoców.

Według oficjalnych statystyk w 2019 roku Rosja zaimportowała rekordową ilość śliwek - nieco ponad 80 tysięcy ton. Import śliwki przewyższył import nawet tak popularnych owoców, jak wiśnie czy morele.

W porównaniu do roku 2018 import śliwki do Rosji wzrósł tylko o 4 procent, ale w ciągu pięciu lat wzrósł on aż o 74 procent, czyli prawie o 34 tysiące ton. Tym samym był to najszybciej rosnący segment importu owoców w Federacji Rosyjskiej.

Innym interesującym faktem jest to, że według naszych wstępnych szacunków w 2019 roku Rosja stała się największym światowym importerem śliwki, omijając Irak, Hongkong, Chiny, Niemcy i Wielką Brytanię. To prawda, że ​​z punktu widzenia wartości importu Rosja pozostaje nawet poza pierwszą piątką światowych importerów, ponieważ ma możliwość stosunkowo taniego sprowadzania śliwek. Pod względem wartości importu światowymi liderami są Chiny, Hongkong, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy i USA.

Główną zachętą do tak dużej wielkości importu śliwki do Rosji po bardzo rozsądnej cenie był szybki rozwój produkcji śliwki w Mołdawii. Każdego roku Rosja importuje ponad 35 tysięcy ton śliwki mołdawskiej po relatywnie niskich cenie.

Jednak ostatnio bardzo aktywnie zwiększa swą sprzedaż śliwek do Rosji i Uzbekistan - w 2019 roku eksport z tego kraju osiągnął 18 tys. ton, 2,8 razy więcej niż rok wcześniej i był rekordowy. To prawda, że ​​Uzbekistan praktycznie nie konkuruje na rynku z Mołdawią, ponieważ dostarcza wcześniej śliwki. Zanim eksporterzy z Mołdawii wejdą ze swoimi śliwkami, to uzbecka śliwka prawie znika z rynku.

Inni główni eksporterzy śliwki na rynek rosyjski to Turcja, Chile, Kazachstan, Azerbejdżan, Serbia, Republika Południowej Afryki i Chiny.

Oprócz Uzbekistanu dostawcy z Chile, Chin i Białorusi również poprawili swoją pozycję na rynku rosyjskim w ciągu roku, a reszta zmniejszyła wielkość dostaw. Szczególnie znacznie spadły dostawy śliwek do Rosji z Serbii. Wygląda na to, że Mołdawia i Uzbekistan konkurowały z serbskimi śliwkami. Najciekawsze jest to, że znaczna część nowych plantacji śliwki w Uzbekistanie jest sadzona przy użyciu sadzonek z Serbii lub przy użyciu serbskich odmian śliwki.

Podobne
śliwki
2019-11-18 21:37
Śliwki już tylko na giełdach
W handlu hurtowym wciąż jeszcze są dostępne krajowe śliwki. Ale ich podaż maleje, a i jakość pozostawia już sporo do życzenia. A jak kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
śliwki
2019-10-16 20:45
Dobry popyt na śliwki
Sezon handlu krajowymi śliwkami w Polsce już się kończy. Ale popyt na nie pozostaje na dobrym poziomie.
czytaj więcej
2019-09-12 16:50
Kalifornia: Trwają śliwkowe żniwa
Świat oczekuje na świeżą dostawę suszonych śliwek. Obecnie Kalifornia jest największym globalnym producentem suszonej śliwki, który zaopatruje 40 proc. światowych rynków.
czytaj więcej
śliwki
2019-09-05 15:18
Śliwki – zainteresowanie kupujących osłabło
Śliwek nie ma aż tak dużo, co w zeszłym roku i widać to w cenach. Ale podobnie jak na początku września 2018, tak i obecnie widać osłabienie zainteresowania tymi owocami na polskim rynku hurtowym.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.