Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »  Rosnąca produkcja borówki

Rosnąca produkcja borówki

  |   Źródło:
W ostatnich latach borówka staje się coraz bardziej popularnym owocem na rynku. To sprawia, że mimo rosnącej z roku na rok produkcji zapotrzebowanie na te owoce wciąż jest wysokie.

Z danych International Blueberry Organization (IBO) wynika, że produkcja borówki na całym świecie ciągle rośnie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat powierzchnia uprawy borówki na świecie wzrosła z 25 tys. ha w 1995 roku do blisko 140 tys. ha w 2016 roku, podczas gdy produkcja owoców zwiększyła się przeszło 20-krotnie osiągając w 2016 roku poziom 655 tys. ton. Co ciekawe - ten trend wzrostowy ciągle się utrzymuje, ale związany jest z pojawieniem się nowych regionów z uprawą borówki. Choć prym wiodą tu nieustannie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, to w przeciągu ostatnich kilku lat produkcja borówki mocno rozwinęła się w Ameryce Południowej (Chile, Argentyna, Peru). Widać też gwałtowny wzrost produkcji w ostatnich latach w Hiszpanii i Maroku, oraz w Azji, gdzie oczywiście liderem pozostają Chiny. Gdy spojrzymy na nasz kontynent europejski to tutaj pozycję lidera zajmuje Hiszpania z produkcją owoców na poziomie 30 tys. ton tuż za nią znajduje się Polska, gdzie produkcja owoców w 2016 roku została oszacowana na 16 tys. ton.  Tym samym Polska zajmuje 7 pozycję w światowym rankingu największych producentów borówki.

Konferencja Borówkowa

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.