Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień
Tu jesteś:  »  Rośnie eksport polskich jabłek?

Rośnie eksport polskich jabłek?

  |   Źródło:
Jak polski eksport radzi sobie z rosyjskim embargiem w tle? Ile owoców udało się nam sprzedać w poprzednim sezonie?

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2016/17 wzrósł w ujęciu wolumenowym po raz pierwszy od momentu wprowadzenia embarga na unijne produkty żywnościowe przez Federację Rosyjską. Jak podają eksperci Agro Navigator wzrost ten wyniósł dokładnie 9,9 proc. do 1,08 mln ton w ujęciu sezon do sezonu.

Wzrostowi eksportu sprzyjały rekordowe zbiory jabłek w kraju, wysoki popyt na rynkach wschodnich oraz niskie ceny owoców. Według Eurostat eksport polskich jabłek do krajów nieunijnych wzrósł o 24 proc. w ujęciu rok do roku, w tym do Białorusi o 19 proc., przy spadku dostaw na rynek unijny o 12 proc. (r/r).

W sezonie 2017/18 spadek produkcji w Polsce będzie miał odzwierciedlenie w niższym eksporcie, jednak wzrost cen spowodowany wyższym popytem w Unii Europejskiej może doprowadzić do zwiększenia jego wartości.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.391 PLN -0.29%
EUR 4.174 PLN -0.17%
RUB 0.060 PLN +0.00%
więcej