Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2286 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

RPA planuje podwoić eksport borówki wysokiej w tym sezonie

  |   Źródło:
W sezonie 2017/18 Republika Południowej Afryki planuje wysyłać na rynki zagraniczne dwukrotnie więcej owoców borówki wysokiej, niż przed rokiem.

Według prognoz Związku Południowoafrykańskich Producentów Owoców (SABPA), w tym roku eksport borówki wysokiej może osiągnąć nawet 8 tys. ton. Rok wcześniej eksport borówki zamknął się wielkością 4.154 ton.

Wzrost eksportu stanowi konsekwencję rosnącej produkcji tego gatunku w tym kraju. Według wstępnych szacunków produkcja borówek w bieżącym sezonie wyniesie 10 - 11 tys. ton. Dla porównania w sezonie 2016/17 zbiory borówek w Republice Południowej Afryki były na poziomie 5.869 ton.

Ponadto, jak mówi Elzett Schutte, szef SABPA, RPA jest w stanie dostarczyć jagody na rynki europejskie we wrześniu i październiku, kiedy oferta borówek wysokich jest już bardzo ograniczona. Lokalne owoce są już bowiem na wykończeniu, natomiast w Peru, gdzie sezon jagodowy jest podobny do południowoafrykańskiego, koncentruje się na eksporcie owoców na rynek Ameryki Północnej przez bardziej opłacalną logistykę.

Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie głównym importerem borówek z RPA była Wielka Brytania gdzie trafiło około 58 proc. całkowitej wielkości eksportu, a eksport do pozostałych krajów UE stanowił 32 proc.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.