Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 19 września 2020. Od wczoraj dodano 3215 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Są jeszcze polskie gruszki

Gruszki
  |   Źródło:
Na rynku gruszek dominacja importu jest już niemal stuprocentowa. Niemal, bo polskie gruszki jeszcze się pokazują.

Zazwyczaj w kwietniu, a nawet w marcu polskie gruszki są już tylko wspomnieniem. Jednak w bieżącym sezonie, po dużych zbiorach, zapasy tych owoców była znacząco wyższe niż normalnie. I widać to w handlu do chwili obecnej.

WAPA oszacowała, że zapasy gruszek w Polsce na początku marca były jeszcze na poziomie 2,0 tys. ton. Nie jest to rekordowo dużo, jak w przypadku jabłek (w 2010 było to nawet 9,0 tys. ton), ale znacznie częściej o tej porze roku polskie zapasy gruszek są już wyczerpane.

To, że w tym roku jest inaczej widać i na giełdach hurtowych i w sieciach handlowych, gdzie obok dominującej oferty importowej, polskie gruszki są wciąż oferowane. Oczywiście jest to głównie odmiana Konferencja. Jej ceny w hurcie, to obecnie 3,00 – 3,50 zł/kg najczęściej. Zdarzają się oferty tańsze, ale wyraźnie jakościowo słabsze, ale i droższe, do 4,00 zł/kg. W ofertach marketów ceny Konferencji polskiej to poziom około 4,50 zł/kg.

Bieżące ceny tych gruszek w ofertach hurtowych są dość podobne do tych z końca zeszłorocznego sezonu (chociaż koniec ten był znacznie wcześniej wtedy). Są one też dość stabilne, bo praktycznie nie zmieniły się od stycznia. Brak takich zmian w ostatnich dniach i tygodniach sugeruje, że jeszcze trochę tych gruszek w magazynach jest.

Gruszki importowane (też głównie Konferencja, aczkolwiek oferta i w hurcie, i w sieciach jest tu szersza) wykazywały ostatnio pewną tendencję zwyżkową. Obecnie ceny Konferencji sprowadzanej z Belgii/Holandii są w hurcie na poziomie 4,00 – 4,70 zł/kg, czyli średnio zaledwie o 4,8 procent wyżej niż w cenowym dołku w okolicach 11 – 14 lutego. A przy tym te bieżące ceny pozostają znacząco niższe niż w kwietniu zeszłego roku, gdy średnia wynosiła do połowy maja 5,20 zł/kg.

Podobne
Gruszki
2019-04-02 14:00
WAPA: zapas gruszek – marzec br.
WAPA opublikowała informacje o wielkości zapasów gruszek według stanu na pierwszego marca br. Jak kształtują się one w UE i w Polsce?
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-25 00:00
Globalny rynek gruszek
Jak kształtuje się sytuacja na rynku gruszek w ujęciu globalnym? Pisze o tym portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-18 13:22
Import gruszek w 2018 r.
Niższy import gruszek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS w 2018 roku.
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-15 13:50
Eksport gruszek w 2018 r.
Wyższy wolumen, jednak przy równoczesnym spadku wartości – tak zmienił się eksport gruszek w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-11 12:00
Spokojnie w handlu gruszkami
Ostatni miesiąc nie przyniósł radykalnych zmian w sytuacji cenowej na polskim hurtowym rynku gruszek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.