Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 19 września 2020. Od wczoraj dodano 3215 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Sałata lodowa może być jeszcze droższa?

Sałata lodowa
  |   Źródło:
Ceny importowanej sałaty lodowej znalazły się na bardzo wysokim poziomie, co nie może cieszyć konsumentów. Czyżby miały one jeszcze wzrosnąć?

 Ceny importowanej z Hiszpanii sałaty lodowej zaczęły piąć się w górę z końcem lutego bieżącego roku. Od tamtej pory w polskim hurcie wzrosły one do chwili obecnej aż o 87,5 procent (były nawet jeszcze wyższe, ale ostatni tydzień marca przyniósł korektę). Obecnie importerzy oferują hiszpańska sałatę lodową po 4,00 – 5,00 zł/szt.

To dużo drożej niż przed rokiem, gdy w okolicach 7 kwietnia średnia cena wynosiła 4,10 zł/szt. i potem zmalała do 3,30 zł/szt. na fali rosnącej podaży. Jeśli weźmiemy porównywalną fazę sezonu – kwiecień, to tylko raz na przestrzeni siedmiu lat sałata lodowa była droższa o tej porze roku – w 2010, gdy na koniec kwietnia średnia cena sięgnęła poziomu 6,50 zł/szt.

Konsumenci nie mogą być zadowoleni z bieżących, dość wysokich cen (a w detalu jest przecież jeszcze drożej). Sporo jednak wskazuje na to, że sytuacja nie tylko się nie poprawi, ale może się pogorszyć. Z Hiszpanii płyną informacje, że tegoroczne zbiory sałaty lodowej w tym kraju (prowincje: Murcja, Almeria i Alicante) będę dużo niższe niż te z kwietnia 2015 roku.

A co za tym idzie dużo niższe będą możliwości eksportowe rynku hiszpańskiego. W kwietniu 2015 roku wyeksportowano z Hiszpanii 108,3 tys. ton sałat, z czego 64,9 tys. ton to była sałata lodowa. Ilości ogromne, bo też kwiecień 2015 roku był pod tym względem szczególnie udany. Za to prognozy na kwiecień roku bieżącego są dużo gorsze i mówią, że wolumen eksportu sięgnie zaledwie 50 procent wartości sprzed roku.

Duża w tym wina pogody. W Hiszpanii jest deszczowo i prognozy mówią, że tak będzie nadal. Pogoda niezbyt sprzyjała też uprawom sałaty w innych rejonach Europy, co dodatkowo pogarsza  sytuację, bo wiele wskazuje na to, iż start sezonu bardziej na północ i wschód Starego Kontynentu będzie opóźniony. A to pogłębi lukę podażową.

 W takiej sytuacji raczej nie ma co liczyć na spadek cen sałaty lodowej w kwietniu. Raczej należy oczekiwać ich zwyżki. Pytanie tylko, jak duża będzie ta zwyżka? Czy rekord z 2010 roku zostanie pobity?

Podobne
Sałata lodowa
2016-03-09 11:00
Sałata lodowa – duże zmiany
Oczywiście zmiany w cenach. Potwierdzają się wszystkie pesymistyczne zapowiedzi dotyczące kłopotów podażowych sałaty lodowej.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2016-03-04 10:00
Mniejsze dostawy sałaty lodowej
Importerzy zauważają problemy z podażą sałaty lodowej, wynika z doniesień portalu fresh-plaza.com.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2016-03-01 13:00
Hiszpania – będzie mniej sałaty lodowej
Wygląda na to, że hiszpański rynek czeka, w najbliższych tygodniach deficyt w podaży sałaty lodowej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.