Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 15 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2732 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Sałata lodowa – potwierdzone prognozy

Sałata lodowa
  |   Źródło:
Potwierdziły się prognozy sprzed kilkunastu dni i sałata lodowa przed Wielkanocą znacząco podrożała. Pytanie, czy te wyższe ceny utrzymają się i po Świętach?

Już w pierwszej połowie kwietnia widać było, że ceny sałaty lodowej będą na Wielkanoc wyższe. U podstaw takich prognoz leżało to, co działo się w uprawach tego warzywa w Hiszpanii i we Włoszech. Bardzo ciepła, nawet jak na ten rejon Europy, pogoda sprawiła, że kwietniowa produkcja sałaty lodowej spadła i nie było szans na nadrobienie strat w tym zakresie, zwłaszcza na okres wzmożonego popytu – na Święta.

Jak pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl, na rynku holenderskim ceny sałaty lodowej z Hiszpanii skoczyły, już w okolicach 11 kwietnia, z 4,00 euro/10 szt. do nawet 7,00 euro/10 szt. Na rynku polskim ceny hiszpańskiej sałaty lodowej utrzymywały się wówczas jeszcze na niezmienionym i niskim  poziomie do 28,00 zł/10 szt. Ale zapowiadana zwyżka dotarła i na rynek Polski.

Większy popyt przed Wielkanocą sprawił, że do kraju trzeba było zaimportować więcej sałaty, a do tego już po wyższych cenach. Dlatego w okresie tuż przed Wielkanocą ceny hurtowe wzrosły na polskim rynku do poziomu 38,00 – 40,00 zł/10 szt., średnio wzrost ten wyniósł 36 procent.

Co czeka nas dalej jeśli chodzi o ceny sałaty lodowej? Generalnie zapowiada się dalszy jeszcze wzrost jej cen, wynikający z malejącej podaży. przed nami bowiem taki okres, w którym na południu produkcja będzie zwalniała, a nasza krajowa jeszcze nie ruszy. Stąd rosnące ceny. Natomiast w krótkim okresie czasu, w ciągu kilku najbliższych dni, możemy być świadkami przeceny, gdy będzie taniała sałata niesprzedana przed Świętami. W Holandii już widać takie obniżki „promocyjne” – nie brakuje tam ofert eksportowych w cenach na poziomie 4,50 – 5,00 euro/10 szt.

Podobne
Sałata lodowa
2014-04-11 08:00
Zabraknie sałaty lodowej
Już niedługo sałata lodowa może być znacznie droższa niż obecnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że czeka nas duży spadek podaży tej sałaty.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2014-02-28 17:58
Co z cenami sałaty lodowej
Ceny importowanej sałaty lodowej pozostają na relatywnie niskim poziomie od około miesiąca. Pytanie jednak czy i ewentualnie jak długo taki stan zdoła się utrzymać.
czytaj więcej
ałata lodowa
2014-02-03 08:59
Tania sałata lodowa
Jeszcze w pierwszej dekadzie stycznia bieżącego roku ceny importowanej sałaty lodowej były relatywnie wysokie. Teraz sytuacja na naszym rynku hurtowym jest już diametralnie inna.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2013-12-18 16:06
Sałata lodowa będzie tańsza
Wiele wskazuje na to, że importowana sałata lodowa już wkrótce będzie oferowana w cenach nieco bardziej przystępnych dla polskich konsumentów.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.