Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Jak to będzie z tymi cenami jabłek?

2019-02-20 13:05

Polski rynek jabłek deserowych pogrążony jest w niepewności. Sytuacja jest taka, że na dobrą sprawę nie ma mądrych. Nikt nie wie, co się stanie z popytem w eksporcie i z cenami w końcówce sezonu. Jak zazwyczaj w takich razach, na rynku ścierają się diametralnie odmienne koncepcje i prognozy.

Z jednej strony mamy optymistyczne predykcje, wieszczące, że z powodu pogarszającej się jakości (nie tylko w Polsce), ceny jabłek w marcu, a najdalej w kwietniu pójdą w górę. Spadnie bowiem podaż towaru wysokiej jakości i za taki towar będą dobrze płacić. Zwłaszcza, że i popyt wiosną będzie wysoki.

Z drugiej strony mamy punkt widzenia odmienny o 180 stopni, głoszący, że jabłek w Europie, a szczególnie w Polsce jest za dużo i będzie ich za dużo również wiosną. Dużo za dużo. A popyt nie będzie rósł, tylko osłabnie.

Nic dziwnego, że w obliczu tak radykalnie różnych prognoz na jabłkowym rynku hurtowym widać niepewność i niepokój. Sadownicy nie bardzo wiedzą co robić. Na razie popyt w eksporcie jest, ale z pewnością nie powala on swym rozmiarem. W lutym eksport szedł głównie na Bliski Wschód, ale ostatnio zaczął się zwiększać eksport do Wielkiej Brytanii. Tamtejsi hurtownicy starają się robić zapasy dobrej jakości jabłka, które ma szansę długo poleżeć, bo obawiają się Brexitu bez porozumienia, o to z pewnością przyniesie chaos w wymianie handlowej w pierwszych tygodniach. Przypomnijmy, że Brexit jest planowany na marzec, a więc zostało niewiele czasu. jednak w kolejce do brytyjskiego rynku musimy się przepychać z Włochami, Francuzami i Ukraińcami.

Faktem jest także to, że problemy z jakości a(masowe występowanie „czekolady”) wyeliminuje sporo jabłka z rynku deserowego. Pytanie jaka będzie skala tego zjawiska w europie? Czy na tyle znacząca, że faktycznie przełoży się na ceny dobrej jakości jabłka? A jeśli nawet, to ile takiego towaru zostanie polskim sadownikom? Czy na tym skorzystają?

Na razie żaden z opisanych czynników nie wpłynął znacząco na cenę. Jabłka odmian takich jak Ligol, Szampion Jonagold są skupowane po 0,50 – 0,60 zł/kg, co wielu producentów zniechęca i wolą oni odstawić swoje jabłko jako suchy przemysł po 0,30 zł/kg jak leci. Lepsze ceny mają wybrane odmiany, ale i tu w ostatnich tygodniach nie było zasadniczej poprawy. Golden Delicious ma ceny na poziomie 1,10 – 1,25 zł/kg, a Gala 1,20 – 1,30 zł/kg zł/kg.

Notowania portalu fresh-market.pl można obserwować pod linkiem:

https://www.fresh-market.pl/ceny/ceny_owocow

Na dzień dzisiejszy wydaje się więc, że przesadnie optymistyczne scenariusze są mało prawdopodobne. Jabłek wciąż jest dużo w skali całego kontynentu europejskiego i dużo jest ich w Polsce. Będzie ich dużo nawet, jeśli spora część wypadnie z rynku deserowego z powodów jakościowych. A konkurencja Włoch i Ukrainy jest i pozostanie silna. Z drugiej strony sytuacji na rynku jabłek deserowych z pewnością pomaga wysoki popyt na jabłko przemysłowe, bo oznacza on, że duża część ogólnej puli zbiorów znajduje łatwą drogę zbytu i nie buduje presji na ceny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE