Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kirgistan – niepokoje w kraju wpłynęły na ceny owoców i warzyw w regionie

Zdaniem ekspertów EastFruit z Azji Środkowej wydarzenia w Kirgistanie, które rozpoczęły się w poniedziałek 5 października 2020 roku, poważnie wpłynęły na biznes owocowo-warzywny w całym regionie.

Jak wiadomo, Kirgistan jest częścią Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) od 2015 roku. W tym okresie Kirgistan, wraz z Kazachstanem, stał się najważniejszym punktem wejścia produktów z Uzbekistanu i Tadżykistanu na rynek krajów członkowskich UEG. Wielokrotnie East-Fruit pisał również o dziwnych nierównowagach w statystykach handlowych Kirgistanu i krajów sąsiednich regionu, które nie są członkami EUG, co sugeruje jeszcze ważniejszą rolę tego kraju w handlu owocami i warzywami, niż pokazują oficjalne statystyki.

Dlatego niewątpliwie każde zakłócenie logistyki w Kirgistanie od razu wpływa na ceny w całym regionie. Rozpoczął się wysoki sezon eksportu winogron i kaki z Tadżykistanu i Uzbekistanu. Kontynuowany jest również sezon eksportowy cebuli. Według uczestników handlu owocami i warzywami, część przepływów handlowych z Tadżykistanu do Rosji odbywała się okrężnymi drogami przez Kirgistan i Kazachstan.

Pomimo tego, że od początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku tranzyt i eksport towarów były znacznie utrudnione, eksporterzy dostosowali się do nowych warunków i znaleźli sposób na dostawy produktów. Jednak od początku niepokojów w Kirgistanie granica tego kraju jest całkowicie zamknięta dla dostaw produktów, a służby celne kraju, zdaniem firm handlowych, nie zajmowały się nawet transportem tranzytowym. Dodatkowo, na polecenie Narodowego Banku Kirgistanu, banki komercyjne nie działały przez kilka dni, co blokowało handel.

Dlatego eksport warzyw i owoców z Tadżykistanu jest zmuszony szukać nowych tras, w tym przez Uzbekistan. Jest to jednak bardzo trudne, ponieważ na granicy kierowcy muszą zrobić testy na koronawirusa i czekać na ich wyniki, co dramatycznie zwiększa koszty transportu i ryzyko zepsucia się produktu po drodze.

Oczywiście w takich warunkach ceny towarów eksportowych, takich jak winogrona i kaki, raczej nie wzrosną w Tadżykistanie, ponieważ więcej produktów trafi na rynek krajowy. Z drugiej strony ceny jabłek prawdopodobnie wzrosną, ponieważ Tadżykistan kupuje jabłko z Kirgistanu na potrzeby konsumpcji krajowej.

Zupełnie odwrotne trendy obserwuje się w Uzbekistanie. Na tle trudności z dostawami produktów z Kirgistanu i przez Kirgistan rośnie popyt na uzbeckie winogrona, a wraz z nim ceny. Podobnie ceny cebuli wzrosły dość znacząco. Jednak powody tutaj są zupełnie inne, ponieważ w Rosji cebula jest jeszcze tańsza niż w Uzbekistanie, a ceny jej na rynku rosyjskim spadają. W Uzbekistanie, ze względu na dostępność magazynów, wielu przedsiębiorców kupuje cebulę w celu odsprzedaży zimą po wyższej cenie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE