Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 21 luty 2020. Od wczoraj dodano 2830 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Zmiana warty w handlu kiwi

Kiwi
  |   Źródło:
Na rynku owoców kiwi mamy właśnie okres przejściowy. Zmieniają się kraje – dostawcy tych owoców. A jak wygląda sytuacja cenowa?

Chociaż kiwi jest dostępna na polskim rynku już przez cały rok, to nie są to ciągle owoce sprowadzane z tych samych krajów. Teraz rynek kiwi jest w okresie przejściowym. Kończy się import z południowej półkuli, zaczyna się sprzedaż owoców z południa Europy.

Wciąż jednak jeszcze dostępne są w polskim hurcie kiwi pochodzące z południowej hemisfery: z Nowej Zelandii, Chile i Brazylii. Tyle, że ich podaż już dość wyraźnie spada. Z drugiej strony pojawiły się na rynku pierwsze dostawy z południa Starego Kontynentu – z Grecji. Podaż tych owoców jest też niska. Na razie są dostępne w niektórych sieciach handlowych. Oczywiście będzie ona rosła i za miesiąc greckie kiwi zacznie zdobywać dominację w polskim hurcie, konkurując już tylko z owocami importowanymi z Włoch.

Jeśli chodzi o ceny hurtowe kiwi, to ostatnio odnotowały one wzrost. Obecnie kiwi jest oferowane przez importerów od 6,00 do 9,00 zł/kg. To średnio o 30 procent więcej niż w końcówce sierpnia. Oczywiście owoce sprzedawane luzem mają nieco niższe ceny od tych konfekcjonowanych. Obecne ceny znajdują się na przeciętnym poziomie na tle poprzednich sezonów. Trend wzrostowy we wrześniu to zjawisko typowe. Bywały w ostatnich latach sezony ze średnią ceną w końcu pierwszej wrześniowej dekady na poziomie poniżej 7 zł/kg, ale bywały i takie, gdy cena ta rosła do 12,00 zł/kg (wrzesień 2017).

Słowa kluczowe: kiwi, ceny kiwi, owoce, ceny owoców

Podobne
Kiwi
2019-08-27 08:00
Chile – spadek eksportu kiwi
Dostawy kiwi z Chili zmniejszyły się o 11 procent, informuje portal fruitnews.ru, powołując siię na chilijskie źródło simfruit.cl.
czytaj więcej
Kiwi
2019-05-15 08:00
Sezon kiwi bardziej typowy
Bieżący sezon zimowo – wiosenny handlu kiwi na polskim rynku był dość typowy w swoim przebiegu, przeciwnie niż sezon poprzedni.
czytaj więcej
Kiwi
2019-04-25 11:00
Kiwi będzie jeszcze droższe?
Sezon owoców kiwi ma w tym roku dość typowy dla siebie przebieg. Jeśli to się utrzyma, to w najbliższych tygodniach ceny tych owoców powinny jeszcze wzrosnąć.
czytaj więcej
Kiwi
2019-04-09 11:00
Globalny rynek kiwi
Światowy rynek kiwi wchodzi powoli w tę fazę sezonu, w której prym wiodą kraje południowej hemisfery, wynika z raportu portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.