Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 4 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 4008 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Będzie można samemu narwać sobie jabłek?

  |   Źródło:
Były samodzielne zbiory wiśni. Teraz za półdarmo można będzie samemu zerwać jabłka. Tym jednak razem będzie nieco inaczej.

W lipcu do gminy Błędów przyjeżdżały tłumy, by za darmo zrywać wiśnie. Teraz wójt, który jest organizatorem akcji, chce kontynuować pomysł i zaprasza na zbiory jabłek, jak mówi, za symboliczną cenę.

Wiśni nie miał kto zbierać. Ukraińcy nie chcieli godzić się na pracę za stawkę 50 gr za kilogram. Wójt zatem zaprosił do zrywania owoców każdego kto miał na to ochotę. Zasada była prosta - z dziesięciu zebranych kilogramów, trzy trzeba było oddać właścicielowi sadu. Bez tej akcji wiśnie po prostu zgniłyby na drzewach.

W przypadku jabłek ma być podobnie, jednak zasady współpracy będą trochę inne. Zbiory jabłek rozpoczną się we wrześniu. Wójt mówi, że błędowscy sadownicy nie będą mieli teraz problemów z zatrudnieniem pracowników. - Wiem, że Ukraińcy, którzy przyjeżdżali na zbiory, w tym roku też się szykują - przyznaje Mikołajewski.

Skoro nie będzie problemów z pracownikami, dlaczego akcja "powszechnych zbiorów" będzie kontynuowana? Wójt tłumaczy, że ma mieć wymiar promocyjny. Chce przyciągnąć do gminy jak najwięcej osób i pokazać, jak wygląda praca sadowników.

Zasady będą jednak teraz nieco inne. Wciąż będzie można zerwać dowolną ilość owoców, jednak teraz sadownikom trzeba będzie zapłacić, acz zdecydowanie mniej niż za jabłka ze sklepowej półki. Będzie można zbierać odmiany, które nadają się do przetrzymywania, a nie tylko do natychmiastowego zjedzenia takie jak Gala, Lobo, czy Cortlanda. Jest już pierwsza grupa chętnych. Na zbiory wybierają się… warszawscy tramwajarze.

 

Słowa kluczowe: jabłka, zbiory jabłek

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.