Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 4 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 3854 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Bombki – tych ozdób nie może zabraknąć na choince

  |   Źródło:
Dziś Wigilia. W większości domów stoją już pięknie przystrojone choinki. Czy ktoś w ogóle wyobraża sobie bożonarodzeniowe drzewko bez bombek? A skąd właściwie wzięła się ta tradycja?

Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Dawniej na choince wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Według tradycji jabłka chroniły przed chorobami oraz pomagały w sprawach miłosnych, orzechy natomiast miały zapewnić udane pożycie małżeńskie w nadchodzącym nowym roku.

Zanim Bożonarodzeniowe choinki zaczęto przystrajać bańkami wykonanymi z dmuchanego szkła, ozdoby stanowiły orzechy i różnego rodzaju owoce. Były to głównie orzechy włoskie malowane lub strojone tkaniną, a także drobne jabłka. Początki produkcji bombek ze szkła datuje się na 1847 rok. Pierwsze szklane bombki zostały wykonane w Niemczech przez Hansa Greinera, który ponoć rozpoczął tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinek dlatego, że nie stać go było na typowe wówczas dekoracje. Dekorowane naturalne orzechy oraz jabłka były w XIX wieku droższe od szklanych odpowiedników.

Obecnie w wielu domach wraca się do tradycji dekorowania choinek tego typu ozdobami. Ręcznie maluje się orzechy na złoto lub srebro, wiesza się drobne jabłka odmian o czerwonym rumieńcu oraz suszone części cytrusów. Można wręcz powiedzieć, że ze względu na powrót do natury, jest to bardzo modne. Choinki przystrojone w tego typu bombki wyglądają bardzo pięknie, jedyną wadą naturalnych bombek jest ich pracochłonność, ale może okazać się to także wspaniałą, rodzinną zabawą.

 

 

Słowa kluczowe: bombki, choinka, Boże Narodzenie

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.