Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020. Od wczoraj dodano 2076 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ponad 50 mln ton owoców i warzyw wyrzucanych każdego roku

  |   Źródło:
Ponad jedna trzecia owoców i warzyw uprawianych w Europie jest wyrzucana tylko dlatego, że nie wygląda smacznie i atrakcyjnie.

W badaniach nad marnowaniem żywności przez Europejczyków oszacowano, że każdego roku wyrzucane jest ponad 50 mln ton świeżych owoców i warzyw, ponieważ nie spełniają one standardów supermarketów i konsumentów.

W artykule opisano utratę żywności i jej odpady (FLW) jako "jedną z największych plag naszych czasów", podczas gdy 10 proc. ludności świata jest stale głodna. W badaniu sprawdzono, ile żywności wyrzuca się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, zanim trafi ona na półki sklepowe. Ich wnioski mówią, że: "Wykorzystanie estetyki do klasyfikacji i akceptacji świeżej żywności do sprzedaży i konsumpcji jest wbudowane w normy jakości żywności i przepisy Unii Europejskiej. Sektor dystrybucji żywności w Europie i Wielkiej Brytanii ma oligopolistyczny charakter; niewielka liczba sieci supermarketów kontroluje duży udział w rynku. To umożliwia im na narzucenie dodatkowych zastrzeżonych kryteriów "jakości".

Produkty, które nie spełniają tych standardów, mogą zostać wyrzucone w łańcuchu dostaw żywności, nigdy nie widząc półki w supermarkecie - mogą nie opuścić dostawcy lub nawet producenta. "Nasze szacunki sugerują, że ponad jedna trzecia całkowitej produkcji rolnej jest tracona ze względów estetycznych". 

Badania stwierdzają także, że uprawianie marnowanej żywności ma wpływ na zmiany klimatu, ponieważ znaczna jej część mogłaby ponownie trafić na pola, choćby jako produkt paszowy, a tak ich utylizacja powoduje tylko zwiększenie emisji dwutlenku węgla – ogólna ich wielkość jest równoważna emisji dwutlenku węgla z prawie 400 000 samochodów.

Naukowcy sugerują, że większa świadomość wśród konsumentów i dążenie do robienia zakupów w sposób zrównoważony mogą zachęcić do sprzedaży bardziej "brzydkich" owoców i warzyw.

 

Komentarze
2018-08-21
jak by nie marnotrastwo to bylo za darmo a nawet sadzic by nie potrzeba bylo
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.