Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 2 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 1365 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Uzbekistan – pierwsze czereśnie już w sprzedaży

Czereśnie
  |   Źródło:
W Uzbekistanie do sprzedaży trafiły pierwsze w tym sezonie rodzime czereśnie.

Według EastFruit, pierwsza uzbecka czereśnia z tegorocznego zbioru dotarła już do supermarketów w tym kraju. Owoce te są sprzedawane na razie w pakietach połączonych ręcznie. Każda pęczek zawiera około 25 owoców, a średnia waga czereśni w pęczku wynosi od 200 do 250 gramów. Koszt jednego pakietu to 14 990 zup uzbeckich, co w przeliczeniu na 1 kg odpowiada około 6-7 USD za kg (25,07-29,25 zł/kg). Zapotrzebowanie na wczesne czereśnie jest szacowane jako ograniczone.

z

źródło: east-fruit.com

Główny sezon zbioru i eksportu czereśni z Uzbekistanu rozpoczyna się zwykle około 10 maja i trwa do końca miesiąca. Pierwsze partie wczesnych odmian tych owoców są eksportowane pod koniec kwietnia lub w pierwszej dekadzie maja, w zależności od warunków pogodowych.

W latach 2011-2019 w Uzbekistanie posadzono wiele nowych sadów czereśniowych z powodu rezygnacji ze specjalizacji produkcji rolnej bawełny. Umożliwiło to przeniesienie całych obszarów z uprawy bawełny i zbóż do uprawy warzyw i owoców, a czereśnie stały się jedną z najbardziej atrakcyjnych upraw dla rolników.

Głównymi rynkami dla uzbeckich czereśni są Rosja i Kazachstan. W ostatnich latach coraz więcej uzbeckich czereśni dostarczano do Chin i Korei Południowej, jednak uzbeckiemu eksporterowi trudno było zapewnić niezbędną jakość, chłodzenie, kalibrację i pakowanie produktów, co hamowało wzrost podaży.

Podobne
Czereśnie
2020-04-22 12:00
Turcja – startuje sezon na czereśnie
„Oczekujemy, że w tym roku zwiększymy eksport, ponieważ Europa stoi przed wyzwaniami”, dla www.freshplaza.com mówi Mehmet Çakmak, z handlującej czereśniami tureckiej firmy Anı Tarım Fresh Fruit Ltd.Co.
czytaj więcej
Czereśnia
2020-04-16 11:00
Zbiory czereśni zagrożone
Pogoda tej wiosny może być ogromnym wyzwaniem dla sadowników, w tym dla producentów czereśni. A skala zagrożeń wykracza daleko poza uwarunkowania synoptyczne.
czytaj więcej
źródło foto: east-fruit.com
2020-04-15 12:00
Ukraina może pozostać bez czereśni i moreli - analiza sytuacji z przymrozkami
Przymrozki zmniejszyły potencjał zbioru wiśni, moreli i brzoskwiń w południowych i środkowych regionach Ukrainy.
czytaj więcej
Czereśnie
2020-04-08 08:00
Import czereśni w 2019 r.
Wzrost importu czereśni do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.