Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020. Od wczoraj dodano 2178 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wirus zapalenia wątroby typu A w mrożonych truskawkach

  |   Źródło:
Trzynaście osób w Szwecji zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A, który znajdował się w mrożonych truskawkach z Polski.

Jest jedenaście potwierdzonych przypadków i dwa podejrzenia w czterech szwedzkich powiatach - Skania, Blekinge, Kalmar i Gävleborg. Problem dotyczy dziewięciu kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 11 do 92 lat. Ostatnia osoba, która zachorowała, miała objawy od 18 czerwca.

W dochodzeniu uczestniczą - szwedzka agencja zdrowia publicznego (Folkhälsomyndigheten), Narodowa Agencja ds. Żywności (Livsmedelsverket) i władze lokalne. Prześledzono źródło zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A (ang. Hepatitis A) (ang. Hepatitis A) i odkryto, że to mrożone truskawki z Polski. Z tego względu poinformowano także polskie władze.

We wszystkich przypadkach mrożone importowane truskawki zawierały koktajle owocowe lub desery, które nie zostały podgrzane przed spożyciem. Truskawki nie były sprzedawane bezpośrednio konsumentom. Analiza kolejnej partii truskawek z Polski wykazała, że ​​zawierają one ten sam rodzaj wirusa zapalenia wątroby typu A, genotyp 1B, który zainfekował ofiary.  

Mrożone truskawki zostały sprzedane przez polską firmę hurtownikowi w Szwecji. Hurtownik sprzedał je różnym dostawcom żywności i restauracjom. Proces wycofywania jest w toku, a oficjalne oświadczenie mówi, że produkty mogą nadal być dostępne na rynku.

Agencja Livsmedelsverket postanowiła dodatkowo skontrolować przywożone truskawki. Niestety działanie ogólne nie wchodzi w grę, ponieważ stanowiłoby naruszenie przepisów dotyczących swobodnego przepływu towarów i produktów na rynku wewnętrznym UE.

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.