Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 13 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2215 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – susza powoduje problemy w sadach i winnicach

Sady
  |   Źródło:
W Mołdawii z powodu suszy eksperci zalecają włączenie systemów nawadniających w sadach i winnicach już w zimie.

Według Krajowego Urzędu ds. Winogron i Wina stopień szkód spowodowanych przedłużającą się suszą centralnych pąków krzewów winogron na plantacjach w Mołdawii waha się w wysokich granicach od 5 do 28 procent. Agronomowie przedsiębiorstw rolnych zajmujących się uprawą winorośli uważają ten stan rzeczy za wyjątkowo niepokojący. Zauważają, że stres centralnych pąków spowodowany suszą różni się od znanego zimowego zamrożenia tychże pąków. W niektórych gospodarstwach eksperci przeprowadzają eksperymenty w celu oceny skutków suszy jesienno-zimowej, w szczególności w celu oceny możliwości przywrócenia pąków centralnych lub ich zastąpienia przez pąki boczne.

EastFruit informował już, że badania przeprowadzone przez Naukowy Instytut Praktyczny ds. Uprawy Owoców i Technologii Żywności (ISPHTA) wykazały bardzo negatywny obraz: ze względu na przedłużającą się suszę jesienią i zimą 2019 roku powstawanie narządów generatywnych (kwiatostanów) na większości plantacji winorośli jest o około 50 procent niższe niż długoterminowa średnia. Oznacza to gwarantowany spadek potencjalnego plonu owoców w 2020 roku.

Agronomowie zauważają, że skutki długotrwałej suszy mają bardziej szkodliwy wpływ na plantacje wieloletnie - w sadach i winnicach, ponieważ główna część systemu korzeniowego roślin znajduje się na głębokości poniżej 40-60 cm, gdzie gleba jest obecnie całkowicie sucha. Aby wypełnić najpoważniejszy deficyt wilgoci w głębokich warstwach gleby na początku wiosennego budzenia się aktywności drzew i krzewów, niezbędna jest pokrywa śnieżna o grubości co najmniej metra, ale jest mało prawdopodobne, że powstanie ona tej zimy. Przedwczesne jest również poleganie na ulewnych deszczach na wiosnę.

W tej sytuacji eksperci zalecają, aby w godzinach, kiedy temperatura na powierzchni gleby znacznie przekraczała zero, w regionach, w których zasoby wody są wystarczające, okresowo włączać systemy nawadniające w sadach i winnicach, niezależnie od dodatkowych kosztów. Ponieważ mówimy nie tylko o ilości przyszłych upraw, ale także o zdrowiu plantacji.

Podobne
Jabłka
2020-01-28 11:00
Mołdawia – rosną ceny słabszych jakościowo jabłek
Wielu mołdawskich eksporterów woli najpierw sprzedawać jabłka niskiej jakości w Federacji Rosyjskiej i przechowywać wysokiej jakości owoce do końca zimy - początku wiosny, kiedy ceny wzrosną.
czytaj więcej
Winogrona
2020-01-24 09:00
Mołdawia – większe kwoty eksportu owoców do UE
Zwiększą się kwoty eksportowe mołdawskich winogron stołowych, śliwek i wiśni do Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-01-23 08:00
Mołdawia – spadek cen ziemniaków
W Mołdawii z powodu intensywnego importu spadły ceny ziemniaków.
czytaj więcej
Jabłka
2020-01-21 09:00
Mołdawia – ceny jabłek w górę, ale…
Ceny jabłek w Mołdawii rosną, ale sadownicy oczekują więcej.
czytaj więcej
śliwki
2020-01-16 11:00
Mołdawia – problem w produkcji śliwek
Mołdawscy sadownicy mogą mieć problemy z zakładaniem diploidalnych sadów śliwkowych.
czytaj więcej
Winogrona
2020-01-16 09:00
Mołdawia będzie rekord eksportu winogron?
Mołdawia może pobić rekord eksportu winogron stołowych na sezon 2019/20 – prognoza.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.