Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 21 luty 2020. Od wczoraj dodano 2603 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – za niskie ceny jabłka przemysłowego?

Jabłka
  |   Źródło:
Mołdawscy producenci są niezadowoleni z cen jabłka przemysłowego oferowanych przez krajowych producentów koncentratu.

Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów „Moldova Fruct” wysłało list otwarty do przywódców rządu, Ministerstwa Rolnictwa i właściwej komisji parlamentu Republiki Mołdawii, wyrażając „oburzenie niedorzecznymi cenami jabłek oferowanych sadownikom przez zakłady produkujące koncentrat jabłkowy”. Według administracji organizacji na koniec sierpnia średnia cena (bez VAT) za jabłko przemysłowe „wynosiła w Mołdawii 60 euro za tonę, podczas gdy na Ukrainie - 105 euro za tonę, w Rumunii - euro za tonę, a w Polsce - 130 euro za tonę.” W związku z tym kierownictwo „Moldova Fruct” deklaruje gotowość do rozpoczęcia negocjacji z zainteresowanymi handlowcami z tych krajów w sprawie dostawy około 200 tysięcy ton świeżych jabłek do przetworzenia.

Miesiąc wcześniej eksperci stowarzyszenia rozpowszechnili prognozę zbiorów jabłek w Mołdawii w 2019 roku. Wedle ich danych zbiory te mają być na poziomie 670 tys. ton, czyli o 5 tys. ton więcej niż produkcja tych owoców w kraju w 2018 roku. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku w wielu sadach jabłkowych zbiory były dotknięte gradem, chorobami i częściowo suszą w drugiej połowie lata, zasoby produktu do przetworzenia oszacowano na 340 tys. ton. To tyle, ile jabłka zostało dostarczone do mołdawskich zakładów produkcji koncentratów w zeszłym roku.

Jednocześnie mołdawskie stowarzyszenia producentów rolnych szacują zasoby eksportowe jabłek deserowych w 2019 roku na 240 tys. ton. Biorąc pod uwagę fakt, że sadownicy nie są w stanie uzgodnić z przetwórcami ceny jabłka przemysłowego, można założyć, że szacowana wielkość produktów na eksport może wzrosnąć. Producenci spróbują bowiem sprzedać eksporterom małe jabłko po niskiej cenie.

Podobne
Jabłka
2019-09-06 14:32
Ile kosztuje przygotowanie jabłka do sprzedaży?!
W ostatnim czasie obserwujemy największą falę bankructw w branży handlu owocami i warzywami. Bankrutują producenci, grupy producenckie jak i firmy prywatne.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-06 10:39
Słabe zbiory jabłek w Azji Środkowej
Zbiór jabłek w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie będzie jednym z najgorszych w ostatnich latach.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-05 10:00
Ukraina – zakaz dostaw jabłek, gruszek i pomidorów do UE
Zakaz dostawy jabłek, gruszek i pomidorów z Ukrainy do Unii Europejskiej wszedł w życie 1 września. Jednak problem dotyczy też wielu innych krajów.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-04 15:50
Skup jabłek Gala nabiera tempa
Ruszył skup jabłek odmiany Gala. Zainteresowanie jest całkiem duże. A jak to wygląda pod względem cen?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-03 16:36
Jabłka przemysłowe – ceny nie odpuszczają
Przełom sierpnia i września przyniósł koleje zmiany w cenach jabłek przemysłowych.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-02 09:00
Regionalny rynek jabłek – 35. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.