Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraina – malina traci na popularności?

Maliny są drogimi i poszukiwanymi owocami na rynku w USA, a w ogóle nie są doceniane na Ukrainie. Co więcej, spadek cen tej jagody sprawił, że niektórzy producenci pozbyli się plantacji malin, powiedział Oleg Bosyj, ekspert ds. rynku owoców jagodowych, partner zarządzający FruiTech na konferencji „Jagody Ukrainy: zamrażanie i świeży rynek” organizowanej przez APK-Inform: warzywa i owoce.

„Malina jest jedną z najtrudniejszych roślin jagodowych. Produkt jest trudny i w organizacji wysokojakościowego zbioru, w obsłudze po zbiorach i w logistyce. Dlatego maliny są najdroższym produktem na rynku amerykańskim i europejskim. Tak powinno być też na Ukrainie. W przypadku handlu detalicznego powinien być sprzedawany drożej niż inne owoce jagodowe.

Produkcja malin na świeży rynek wymaga dość znacznych inwestycji w technologię, wybór odmian, system ochrony. Niestety, ukraińscy producenci na razie nie mogą sobie pozwolić na takie inwestycje - powiedział Oleg Bosyj.

„Na Ukrainie maliny na świeży rynek praktycznie nie są produkowane. Wszyscy ukraińscy producenci skupiają się na rynku przetwórczym i postrzegają rynek świeży jako drugi.

Podejście hurtowników do marketingu produktów jest na Ukrainie specyficzne. Ostatnio rozmawiałem z jednym z producentów w obwodzie lwowskim. Mają problem z tym, że zarówno hurtownik, jak i kupujący nie chcą widzieć malin w normalnym opakowaniu - w pudełkach. W rzeczywistości jest to bardzo duży problem, który sugeruje, że nasz rynek nie jest cywilizowany.

Ponadto na Ukrainie nie ma prawdziwego eksportu świeżych malin. Nie tak dawno brzmiały dane: wyeksportowano ponad tysiąc ton ... Mogę powiedzieć, jaki to był eksport. Są to dostawy schłodzonej maliny do Polski w 200-litrowych beczkach do polskich fabryk w celu przetworzenia na koncentraty lub pulpę. Nawet na zamrożenie. To jest najniższa jakość. I najniższa cena. To nie jest nowy eksport, który osiągamy”, mówi ekspert.

„Rynek malin był oczywiście dotknięty przedłużającym się kryzysem na światowym rynku przetwórczym. Ale to nie wszystko.

Niestety, na Ukrainie sami rolnicy są słabo zorganizowani. Mamy wielu małych producentów, ale nie ma zdrowego partnerstwa między przetwórcami a producentami. Na przykład w zeszłym sezonie przetwórcy po prostu nie chcieli dzielić się marżami przy zamrażaniu malin z rolnikami, ponieważ nie było wystarczających zdolności zamrażania.

Jeśli wcześniej oferowali mniej lub bardziej odpowiednie ceny surowców, to w dwóch ostatnich sezonach koszty malin, jako surowców do przetwórstwa, spadły do ​​poziomu 12-14 hrywien.

Jednocześnie koszt zbierania kilograma malin, w zależności od gospodarstwa, wahał się od 8 do 12 hrywien. Oczywiste jest, że w takich warunkach wiele plantacji zostało porzuconych. Pod koniec sezonu wznowiono popyt i wzrosły ceny zakupu, ale jasne jest, że nikt już nie był w stanie niczego dostarczyć - wspomina Oleg Bosyj.

„Nie spodziewałbym się wzrostu produkcji malin w przyszłym roku - odnowienie obszarów, które zostały porzucone w ubiegłym sezonie, zajmie kilka lat. Nie tylko zostały porzucone, niektórzy producenci nawet je zlikwidowali.

Dotyczy to zwłaszcza malin organicznych, gdzie niestety plony są zbyt niskie. Tak, cena premium jest czasami dwa razy wyższa, ale wydajność wynosi 3,5, maksymalnie 4 tony na hektar. Najlepsi producenci malin ekologicznych otrzymali do 6 ton jagód na hektar. Jednocześnie koszty zbierania takich gospodarstw osiągnęły 20 lub więcej hrywien za kilogram”, zauważył ekspert ds. rynku owoców jagodowych.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE