Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Przymrozki spowodowały straty w sadach

2019-04-15 13:00

Pierwsze kwietniowe noce z ujemnymi temperaturami już za nami. To oczywiście dopiero początki, bo przymrozki już są zapowiadane na ten tydzień, a i w kolejnych dniach kwietnia oraz w maju są bardzo prawdopodobne. Dla sadowników to oczywiście powód do obaw, aby niekorzystne warunku meteorologiczne nie spowodowały zbyt dużych strat w pąkach na drzewach.

Kwestią zasadniczą jest to, co ukrywa się pod słowami „zbyt dużych strat”, bo wielu sadowników uważa, że jak trochę przemrozi, to na złe to nie wyjdzie, bo mniejszy plon oznacza wyższe ceny. Tak, pod warunkiem, że nie wymrozi 80 procent. W 2017 zbiory były niskie, ceny wysokie, ale czy dla sadowników był to dobry rok? Co po wysokich cenach, gdy nie ma czym handlować.

Jak na razie straty przymrozkowi są ograniczone. Po pierwsze ujemne temperatury nocne nie wystąpiły we wszystkich rejonach uprawy jabłoni (i innych owoców). Po drugie, jak zawsze, o stratach i ich wielkości decydują też dodatkowe czynniki, nie sama temperatura. Choćby położenie sadu (dolina, wzgórza)

Z informacji płynących od sadowników wynika też, że tam gdzie były przymrozki, to różnie oddziaływały one na konkretne odmiany. Ale generalnie można powiedzieć, że w tym roku niskie temperatury są dużym zagrożeniem, bo drzewa są wymęczone po zeszłym sezonie obfitego owocowania i są bardziej podatne na wszystkie niekorzystne czynniki. Sadownicy informują, że w niektórych kwaterach mróz zniszczył do 50 procent pąków. Zobaczymy jak będzie w kolejnych tygodniach. Synoptycy na środek bieżącego tygodnia zapowiadają spadki temperatur lokalnie poniżej -6 st. Celsjusza.

Zobacz więcej: Jabłka

Słowa kluczowe: jabłka, jabłonie, przymrozki, owoce
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE