Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 21 luty 2020. Od wczoraj dodano 2830 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Słabe zbiory jabłek w Azji Środkowej

Jabłka
  |   Źródło:
Zbiór jabłek w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie będzie jednym z najgorszych w ostatnich latach.

Według analityków EastFruit z informacji od sadowników z Azji Środkowej wynika, że zbiory jabłek w regionie będą jednymi z najgorszych w ostatnich latach. Uzbeccy ogrodnicy twierdzą, że plony, pomimo wejścia w owocowanie nowych intensywnych sadów, będą jeszcze niższe niż w ubiegłym roku, z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w sezonie wegetacyjnym.

Nawet teraz, gdy zbiory jabłek są w pełnym rozkwicie, a oferta produktów jest bardzo wysoka, ceny są znacznie wyższe niż rok wcześniej. Przeciętnie cena hurtowa jabłka jest obecnie o 35–40 procent wyższa niż w ubiegłym roku, a różnica ta nadal rośnie. Nawet jabłko, które nie podlega przechowywaniu, jest sprzedawane nie taniej niż 40-50 centów amerykańskich za kg.

„Obecnie rynki hurtowe w Tadżykistanie są pełne jabłek. Zasadniczo są to owoce, których nie można przechowywać. Teraz w sadach najlepsze owoce są aktywnie zbierane na przechowywanie, ponieważ w tym roku zbiory jabłek są słabe, jest dużo chorych drzew i uszkodzonych owoców. Zimna wiosna również negatywnie wpłynęła na plon i jakość jabłka”, powiedział Bachtijor Abdubochidow, konsultant Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Podobna sytuacja ma miejsce w Uzbekistanie, gdzie ceny wysokiej jakości jabłka nadającego się do długotrwałego przechowywania już osiągają, zdaniem sadowników, jednego dolara za kg i nadal rosną, mimo że zbiory trwają. Nawiasem mówiąc, producenci w Uzbekistanie już zbierają jabłka Golden Delicious, które są kierowane do przechowywania.

„Sadownicy i przedsiębiorcy z Uzbekistanu często zwracają się do nas z pytaniem, czy istnieje zagrożenie, że jabłko z UE lub Ukrainy zostanie dostarczone do ich kraju. Próbują teraz przechowywać maksymalną ilość świeżego jabłka, oczekując, że później otrzymają co najmniej dwa dolary za kg. Jednocześnie są prawie pewni, że mogą sprzedać jabłko jeszcze droższe - w cenie około 2,5-3,0 USD za kg w zimie i wiosną”- mówi Andrij Jarmak, ekonomista z Działu Inwestycji FAO.

Pozytywne jest to, że sadownicy z regionu, po dość trudnym sezonie 2018/2019, będą w stanie zarobić dobre pieniądze na sprzedaży jabłek w tym sezonie. Co bardzo ważne, będą w stanie zarobić dokładnie ci, którzy poważnie podchodzili do rozwoju technologii i byli w stanie uzyskać produkty wysokiej jakości w trudnych warunkach. Ale to, czy da się dobrze zarobić na przechowywaniu jabłka, jest wciąż otwartym pytaniem, ponieważ cena zakupu wysokiej jakości jabłka do przechowywania jest już wyższa niż cena sprzedaży tego jabłka na wiosnę 2018 roku. Lokalni, stosunkowo biedni konsumenci, mogą nie chcieć kupować rodzimego jabłka za 3 USD, a importerzy zawsze mogą znaleźć alternatywę dla lokalnych produktów w Polsce, Mołdawii, na Ukrainie, a nawet w Iranie.

Podobne
Jabłka
2019-09-05 10:00
Ukraina – zakaz dostaw jabłek, gruszek i pomidorów do UE
Zakaz dostawy jabłek, gruszek i pomidorów z Ukrainy do Unii Europejskiej wszedł w życie 1 września. Jednak problem dotyczy też wielu innych krajów.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-04 15:50
Skup jabłek Gala nabiera tempa
Ruszył skup jabłek odmiany Gala. Zainteresowanie jest całkiem duże. A jak to wygląda pod względem cen?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-03 16:36
Jabłka przemysłowe – ceny nie odpuszczają
Przełom sierpnia i września przyniósł koleje zmiany w cenach jabłek przemysłowych.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-02 09:00
Regionalny rynek jabłek – 35. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
2019-08-30 16:59
Drożeją jabłka przemysłowe. Ceny śliwek i malin stabilne
Uprawy warzyw słabo sobie radzą z suszą. Znacznie lepiej radzą sobie drzewa owocowe, a i tu zbiory będą mniejsze niż w ubiegłym – rekordowym – roku – informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-21 08:05
Mołdawia – korekta prognozy zbioru jabłek
Mołdawscy sadownicy skorygowali w górę prognozę zbiorów jabłek w 2019 roku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-20 12:00
Zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze
Tegoroczne zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze i to nie tylko od rekordowych zeszłorocznych. Jak bardzo skurczy się produkcja jabłek w sezonie 2019/2020?
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-13 17:39
Jabłka – rośnie podaż i różnorodność
Coraz szersza paleta odmian i relatywny wzrost podaży, to czynniki, które w ostatnich dniach definiowały hurtowy handel wczesnymi jabłkami w Polsce.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.