Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Choroby grusz

2013-08-30 10:42

Biała plamistość liści

Objawy: Na liściach chorych drzew, w końcu maja lub na początku czerwca pojawiają się okrągłe, drobne , brunatne plamki, które z czasem powiększają się i mają szarobiałe zabarwienie. Na plamach rozwijają się zarodniki grzyba, zauważalne jako czarne kropki. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają. Objawy choroby w postaci drobnych brunatnych plam. Przyczyną choroby jest grzyb mycosphaerella pyri, który zimuje na opadłych, porażonych liściach. Wiosną tworzą się na nich owocniki, a uwalniające się z nich zarodniki workowe, dokonują infekcji pierwotnych. Optymalna temperatura do zakażenia wynosi 23st.C.

Jak pryskać i zwalczać: Należy dokładnie usuwać i niszczyć opadłe, porażone liście.
Ochrona chemiczna: zabiegi należy rozpocząć od kwitnienia i kontynuować do czerwcowego opadania zawiązków, stosując fungicydy np. Miedzian 50 WP oraz benzymidazolowe np. Topsin 70 WP.

Rdza gruszy i jałowca

Objawy: Wiosną, od kwietnia do maja, na gałązkach jałowca tworzą się żółtopomarańczowe skupiska zarodników. Mają one początkowo kształt poduszeczek, później powiększają się do formy stożków. Kora w obrębie powiększających się zgrubień pęka, a część pędu znajdująca się powyżej narośli żółknie, brązowieje i obumiera. Na liściach grusz pojawiają się jaskrawoczerwone plamy. W tych miejscach liście grubieją i sztywnieją. Na wierzchniej stronie przebarwień widoczne są czarne wzniesienia. W okresie letnim na dolnej stronie liści formują się żółte skupienia zarodników grzyba.

Jak pryskać i zwalczać: Należy unikać uprawiania jałowców sabińskich w pobliżu sadów z gruszami. Uniknięcie takiego towarzystwa jednak nie rozwiązuje problemu do końca, gdyż grzyb przenoszony z wiatrem może infekować sady gruszowe w odległości nawet kilku kilometrów. Po zauważeniu objawów na jałowcach, trzeba je niestety usunąć i spalić. Do niedawna polecano wprawdzie opryski zarażonych rdzą jałowców. Jednak od momentu zakażenia do ukazania się objawów mijają 3 lata. I wówczas, gdy objawy są widoczne, jałowców nie da się już uratować. W przypadku rdzy gruszy na działkach możemy stosować preparat Score 250 EC. Oprysk najlepiej wykonać w okresie kiedy uwalniające się z jałowców zarodniki grzyba infekują rozwijające się liście gruszy. Ma to miejsce na przełomie kwietnia i maja. Oprysk wykonujemy w ostatniej dekadzie kwietnia, a następnie po 10 dniach powtarzamy. Jeżeli rdza gruszy występowała w minionych latach, to opryski warto wykonywać zapobiegawczo co roku.

Parch gruszy

Objawy: Występują na liściach, owocach oraz pędach gruszy. Na liściach po dolnej stronie blaszki liściowej pojawiają się początkowo niewielkie, oliwkowobrunatne plamy. Z czasem plamy powiększają się i stają się ciemnobrunatne. Tworzą się one przede wszystkim wzdłuż głównego nerwu liści. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzewa. Na owocach pojawiają się ciemnobrunatne plamy, o średnicy od kilku mm do 2-3 cm. Z czasem w miejscu plam tworzy się warstwa korka, która powoduje pękanie owoców. Porażone owoce, podobnie jak liście, przedwcześnie opadają. W korzystnych dla rozwoju grzyba warunkach dochodzi do porażenia niezdrewniałych, wierzchołkowych pędów. Początkowo widoczne są na nich oliwkowozielone plamy. Grzyb w tych miejscach tworzy podkładkę, której wzrost powoduje pękanie kory. Tego typu objawy są widoczne wiosną, w drugim roku od infekcji. W miejscu pęknięcia pojawiają się trzonki i zarodniki konidialne. Kora się łuszczy, tworzą się liczne strupy i może dojść do infekcji ze strony patogenów powodujących zrakowacenia kory. Objawy pojawiają się także na pąkach, ale są one trudne do zdiagnozowania.

Jak pryskać i zwalczać: Uprawiać odmiany mniej podatne na patogena. Niszczyć i usuwać opadłe liście, które są źródłem infekcji pierwotnej. Wskazane jest także prześwietlanie koron drzew, które pozwala  na szybsze wysychanie liści po deszczu oraz ułatwia wykonanie zabiegów chemicznych. Do zwalczania choroby można stosować preparaty Ardent 500 EC, Merpan 50 WPMerpan 80 WG.

Słowa kluczowe: grusze, choroby gruszy, produkcja
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE