Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 30 września 2020. Od wczoraj dodano 4341 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – naukowcy badają gnicie owoców

Jabłka
  |   Źródło:
W Holandii naukowcy wykryli, które czynniki najczęściej powodują gnicie jabłek i gruszek podczas przechowywania, o czym pisze www.fruit-inform.com, powołując się na holenderskie źródło http://www.groentenenfruit.nl/.

W okresie przechowywania znaczne straty w plonach jabłek i gruszek są powodowane chorobami, takimi jak parch, brunatna zgnilizna, europejski rak owoców i zgnilizna owoców.

Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen (Holandia) zidentyfikowali dwa czynniki powodujące gnicie owoców, które generują bardzo duże straty produktu w okresie przechowywania. Jabłka i gruszki są przechowywane w chłodniach przez okres nawet do 12 miesięcy, zanim dotrą do półek w supermarketach. W tym czasie mogą rozwinąć się różne choroby gnilne spowodowane różnymi patogenami.

Do tej pory nie było wiadomo, które infekcje w Holandii powodują największe straty podczas przechowywania owoców ziarnkowych. Okazało się, że są to grzyby Fibulorhizoctonia psychrophila, czynnik sprawczy wykrywania plamistości jabłek i gruszek, i Cadophora luteo-olivacea, czynnik sprawczy tak zwanego "rybiego oka" na gruszkach.

Naukowcy zebrali i przeanalizowali wiele różnych części roślin i pozostałości roślin w 10 sadach jabłoni i grusz. Okazało się na przykład, że najwyższe stężenie grzybów cadophora luteo-olivacea stwierdzono na szczątkach liści jabłoni i gruszy, zmumifikowanych owoców i martwych chwastów. Postawiono hipotezę, że zarodniki infekujące owoc epodczas sezonu wegetacyjnego mogą pochodzić z tych źródeł. To założenie jest obecnie badane.

Podobnie jak wiele patogenów powodujących zgniliznę podczas przechowywania, grzyby te infekują owoc w okresie wzrostu, a następnie wchodzą w okres uśpienia. Po kilku miesiącach przechowywania w komórkach pojawiają się pierwsze objawy zakażenia. Strategia zwalczania tych zakażeń powinna obejmować zestaw środków sekwencyjnych. Na przykład bardzo ważne jest prawidłowe określenie optymalnego momentu opryskiwania. Ponadto główne źródła infekcji można usunąć z sadu. Naukowcy zbadali także raka drzew owocowych, powodowanego przez grzyb Neonectria ditissima. Ten grzyb wpływa na gałęzie, pędy i owoce.

Naukowcy opracowali nową metodę, która pozwala im analizować sadzonki gruszy i jabłka w szkółkach pod kątem infekcji Neonectria ditissima przed ich sadzeniem w sadach. Aby to zrobić, zaszczepiono zarodnikami grzyba łodyg liści. Stopień zakażenia może umożliwić przewidywanie podatności odmian jabłoni na tę infekcję. Parametry, które badano, można wykorzystać do opracowania strategii ochrony jabłek przed europejskim rakiem owoców, na przykład w celu hodowli odmian odpornych.

Podobne
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos
2018-07-03 14:02
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że w 2016* roku zostały wprowadzone ograniczenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną chloropiryfos.
czytaj więcej
Zmiana ustawy o ochronie roślin
2018-05-09 08:05
Zmiana ustawy o ochronie roślin
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
czytaj więcej
Niemcy: pozostałości środków ochrony roślin na owocach cytrusowych
2018-03-05 17:08
Niemcy: pozostałości środków ochrony roślin na owocach cytrusowych
W Niemczech, Państwowy Urząd ds. Rolnictwa, Bezpieczeństwa Żywności i Rybołówstwa MV w Rostock przebadał próbki owoców cytrusowych pod kątem pozostałości środków ochrony roślin.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.