Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 4434 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – sadownicy maja powody do narzekań

Jabłka
  |   Źródło:
Producenci owoców w Mołdawii narzekają na deszczową pogodę i rozprzestrzenianie się szkodników i chorób w sadach, czytamy na portalu east-fruit.com.

Według raportu mołdawskiej Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności ANSA, dotyczącego stanu gruntów rolnych w połowie ostatniej dekady maja 2019 roku, we wszystkich regionach kraju, specjaliści agencji wybiórczo zbadali 2,5 tys. hektarów sadów jabłoni i znaleźli na 47 procentach powierzchni ślady bytowania szkodników.

Ponadto w wielu obszarach, gdzie w maju spadły ciężkie opady deszczu, stwierdzono objawy parcha. Sytuacja w tej chorobie różni się znacznie w sadach o różnych poziomach zgodności z normami agrotechnicznymi. Gorzej jest, gdy przed opadami nie prowadzono zabiegów sanitarnych i profilaktycznych przy użyciu fungicydów.

Sytuacja fitosanitarna w sadach owoców pestkowych również budzi obawy. W sadach śliwkowych zdarzały się przypadki odkrycia larw ćmy. Na plantacjach moreli, brzoskwini, czereśni i wiśni - fuzoriozy i innych chorób grzybowych.

W związku z tym agronomowie z przedsiębiorstw ogrodniczych zauważają, że szkodniki i choroby w okresie od końca wiosny do początku maja mogą znacznie zmniejszyć nie tyle ilość, co jakość zbiorów owoców. Jednocześnie, o czym świadczą doświadczenia z ostatnich kilku lat, to jakość produktów jest decydującym czynnikiem konkurencyjności i sukcesu handlowego. Mając to na uwadze, według handlowców firm dostarczających pestycydy na rynek mołdawski, „następuje gwałtowny wzrost sprzedaży, ponieważ wiele dużych gospodarstw ogrodniczych i winiarskich kupuje najbardziej efektywne, choć drogie produkty”.

Podobne
Czereśnie
2019-05-24 08:58
Mołdawia – będzie mniej czereśni?
Zbiory czereśni w Mołdawii będą dwa do trzech razy niższe niż w ubiegłym roku, czytamy w prognozie opublikowanej przez portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-05-17 09:00
Ukraina, Polska, Mołdawia - zbiory jabłek będą niższe
Zbiory jabłek na Ukrainie, w Polsce i Mołdawii będą niższe z powodu niekorzystnej pogody w maju, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-26 10:00
Mołdawia – więcej truskawek trafi do Rosji?
Mołdawscy producenci truskawek planują zwiększyć eksport do Rosji w 2019 roku, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.