Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 15 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2067 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rośnie produkcja pestycydów w Polsce

  |   Źródło:
Zgodnie z danymi GUS produkcja pestycydów w Polsce w ostatnim czasie znacznie wzrosła.

Zgodnie z danymi GUS produkcja pestycydów w Polsce w przedsiębiorstwach dużych w 2017 roku osiągnęła rekordowy poziom 52 tys. ton. Wzrost produkcji kontynuowany był również w styczniu 2018 r. (+6,5 proc. w ujęciu rok do roku).

Wzrost krajowej produkcji w 2017 roku przełożył się na osłabienie importu pestycydów (-1,8 proc. w ujęciu rok do roku w I-XI 2017). Spadek importu był jednak niewielki w stosunku do wzrostu produkcji, a zużycie krajowe w dalszym stopniu zdominowane jest przez importowane środki ochrony roślin. Krajowa produkcja, mimo wolumenowego wzrostu, nie jest w stanie skutecznie konkurować ze środkami zagranicznymi m.in. z uwagi na niższy poziom innowacyjności (wysokie koszty badań), a także zmniejszanie liczby preparatów dopuszczanych do stosowania. Większa produkcja w kraju lokowana jest w dużej mierze na rynkach zagranicznych. Wg Eurostatu eksport pestycydów z Polski w I-XI 2017 wzrósł o 38 proc. w ujęciu rok do roku do 34 tys. ton głównie na rynek niemiecki – o 123 proc. do 6,5 tys. ton. Znacząco zwiększyła się także sprzedaż do krajów wschodnich (Ukraina, Rosja, Rumunia) perspektywicznych z uwagi na rosnące zapotrzebowanie oraz preferencje niskich cen.

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.