Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Susza zagraża uprawom?

Brak opadów to coraz gorętszy temat wśród polskich rolników. Jednak susza nie zagraża całemu krajowi. Na przykład na Podkarpaciu w kwietniu trochę popadało. Za to w pasie środkowej Polski – na Mazowszu, w województwach: łódzki, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim nie padało od trzech – czterech tygodni.

Susza daje się już we znaki producentom cebuli i ziemniaków, a jeśli chodzi o owoce, to najmocniej cierpią w chwili obecnej plantacje truskawek, które wchodzą w fazę owocowania i potrzebują dużo wody. Producenci truskawek zapowiadają, że deficyt wody negatywnie odbije się na tegorocznych zbiorach.

Jednak nie tylko uprawy truskawek cierpią z powodu braku opadów. Problem dotyka również innych owoców – drzew i krzewów. Brak deszczu sprawia, że rośliny do wegetacji zużywają ostatnie zgromadzone rezerwy, a nie są w stanie czerpać substancji odżywczych z gleby. Te nawozy, które zostały podane w minionych tygodniach do gleby, poszły w zdecydowanej większości na straty, bo rośliny nie były w stanie z nich skorzystać. A potrzebują ich bardzo.

Nie dziwi więc, że znaleźli się już producenci rolni, którzy apelują do ministra Ardanowskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Problem jest poważny i ministerstwo rolnictwa go dostrzega. Minister wypowiedział się na dziś ten temat dla PAP. Minister podkreślił, że sytuacja jest już trudna, ale że może się ona też bardzo szybko zmienić. Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają bowiem opady. Wskazał też, że to nie kwiecień a maj będzie miesiącem krytycznym dla wzrostu roślin. I dodał, że resort będzie uważnie śledził rozwój sytuacji i odpowiednio do niej reagował. Jeśli jednak dojdzie do powtórki z 2018 roku, to będzie konieczne zastosowanie pomocy bezpośredniej. W roku 2018 pomoc suszowa sięgnęła rekordowego poziomu 2,2 mld zł.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE