Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 3935 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – borówki to drogi biznes

Borówki
  |   Źródło:
Ukraiński producent borówek mówi: produkcja borówek to droga sprawa.

Oleg Worobjow, szef farmy „Grass Avenue” z Żytomierza wydał 1,38 miliona euro na założenie plantacji borówek wysokich, a taką samą kwotę trzeba było jeszcze wydać w ciągu 6 lat na opiekę nad plantacją. Producent opowiedział o tym w AgroTimes.

Według SEEDS.org.ua w odniesieniu do AgroTimes własnie, farma Grass Avenue uprawia 46 hektarów borówek, sprzedaje je na rynku krajowym pod znakiem TM Starberries.

„Trzeba mieć świadomość, że wielu początkujących chce wejść do branży borówkowej. Tym, którzy planują to zrobić, radzę dokładnie to przemyśleć. Uprawa borówek jest dość droga.

Gdybym wiedział sześć lat temu, ile by to kosztowało, pewnie pomyślałbym jeszcze dziesięć razy przed założeniem plantacji borówek - stwierdził Oleg Worobjow.

Według szacunków tego producenta na hektar uprawy tych owoców potrzeba 30 tysięcy euro. W rzeczywistości na założenie 46 hektarów jagód biznesmen wydał 1,38 miliona euro.

Coroczna opieka - podlewanie, nawożenie, pielęgnacja, pielenie itp. – na każdy hektar jest wymagane kolejnych 5 tysięcy euro.

Przez sześć lat wydano więc tyle samo na opiekę, co na założenie plantacji. Razem dało to ponad 2,5 miliona euro. I to nie licząc kosztów infrastruktury.

„Dobrze, że nie musieliśmy wydawać pieniędzy na podstawowy sprzęt, ponieważ mieliśmy już flotę 11 ciągników i innych maszyn” - powiedział Oleg Worobjow.

W chłodnie zainwestowano już 11 milionów hrywien; przyszła linia do sortowania i pakowania będzie kosztować od 500 tysięcy euro.

Pierwsze borówki zbiera się dopiero w czwartym roku. W 2018 roku na opisywanej plantacji  zebrano pierwsze 40 ton, w 2019 roku - 113 ton.

Podobne
Borówki
2020-01-29 09:00
Globalny rynek borówki wysokiej
Sytuacja na rynku borówki wysokiej w końcówce stycznia 2020 roku.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-28 15:49
Borówki zimą to towar ekskluzywny
Zimą borówki wysokie na rynek europejski, w tym do Polski, trafiają z daleka, co jest decydującym czynnikiem dla cen tych owoców w naszym hurcie i detalu. Ale nawet w tym okresie ceny bywają raz wyższe, raz niższe.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2020-01-20 12:00
Holandia – problemy w handlu borówką
„Za mało malin, za dużo borówek i spokojny rynek truskawek w Holandii”, mówi holenderski importer. A to oznacza problemy w sprzedaży borówek.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-02 08:00
Ukraina – to był sezon droższej borówki
Ceny świeżej borówki wysokiej na rynku ukraińskim były w minionym sezonie wyższe niż ceny tych owoców za granicą.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.