Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 30 marca 2020. Od wczoraj dodano 2326 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Koronawirus uderzył w polskie pieczarki

Pieczarki
  |   Źródło:
Sytuacja na polski rynku warzyw i owoców jest trudna nie od dziś. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa jej nie pomaga. Bardzo mocno uderzył on w polski sektor pieczarek.

Produkcja i handel pieczarkami mocno ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa. Sytuacja w polskim sektorze pieczarkowym jest już bardzo trudna, znacząco gorsza niż w innych sektorach rynku owoców i warzyw. A przecież polska pieczarka to potęga na rynku europejskim. Jesteśmy liderem w eksporcie pieczarek nie tylko w skali Unii Europejskiej. Rocznie za granicę sprzedajemy grubo ponad 200 tys. ton tych grzybów za niemal 1,5 mld zł.

A raczej sprzedawaliśmy. Bo przez koronawirusa eksport pieczarek niemal stanął. Popyt na nie płynący od naszych tradycyjnych odbiorców (najwięksi to Wielka Brytania, Niemcy i Francja – kraje bardzo mocno dotknięte epidemią) skurczył się, a to przełożyło się bardzo szybko na ceny.

Może jeszcze nie widać tego na lokalnych rynkach (tych, które funkcjonują). Ceny pieczarek w małym hurcie to 5,00-8,00 zł/kg i tylko gdzieniegdzie odnotowano spadki rzędu 5 procent. Ale w skupach pozyskujących pieczarkę do eksportu ceny upadły na łeb, na szyję. Jeszcze niedawno było to od 3,85 zł/kg do 5,00 zł/kg. Teraz ceny zeszły do 2,80-3,00 zł/kg za pieczarkę klasy I i do 2,00 zł/kg za klasę II.

Podobne
2020-03-15 10:31
PIE: Polska największym w Europie producentem pieczarek
Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i jednym z liderów na świecie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z naszego kraju pochodzi ponad połowa unijnego eksportu tych grzybów; krajowe spożycie jest przy tym jednym z najniższych w UE.
czytaj więcej
Pieczarki
2020-01-07 13:41
Eksport pieczarek po III kw. 2019 r.
Niższy wolumen eksportu pieczarek rok do roku, ale przy wzroście jego wartości. Analizujemy dane GUS za trzy kwartały 2019 roku.
czytaj więcej
Pieczarki
2019-09-23 16:34
Eksport pieczarek po II kw. 2019 r.
Niższy wolumen eksportu pieczarek rok do roku, ale przy wzroście jego wartości. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Pieczarki
2019-07-08 09:00
Eksport pieczarek w I kw. 2019 r.
Niższy wolumen eksportu pieczarek rok do roku, ale przy wzroście jego wartości. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.