Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3644 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – eksport owoców

Jabłka
  |   Źródło:
Jak dotąd, w sezonie 2019/2019 mołdawski eksport jabłek nie był nazbyt aktywny. Sytuacja lepiej wygląda natomiast w przypadku sprzedaży za granicę winogron i śliwek.

Według danych operacyjnych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności ANSA w okresie od lipca do września 2019 roku z Mołdawii wyeksportowano: 42,3 tys. ton jabłek, 41,3 tys. ton śliwek, 8,5 tys. ton moreli, 4,0 tys. ton brzoskwiń i 15,6 tys. ton winogron stołowych (we wszystkich tych przypadkach liczby dotyczą owoców świeżych). Według szacunków ekspertów w tym samym okresie ubiegłego roku Mołdawia wysłała za granicę więcej jabłek, ale mniej śliwek i winogron.

W raporcie ANSA zauważono, że większość eksportu jabłek i śliwek w okresie lipiec-wrzesień tego roku trafiła na rynki Federacji Rosyjskiej, Rumunii, Austrii i Białorusi. Mołdawskie morele były dostarczane głównie na Ukrainę, Rosję i Białoruś, winogrona stołowe - na rynek rumuński, polski, rosyjski oraz ukraiński. Ogółem mołdawskie owoce i winogrona były eksportowane w mniej lub bardziej znaczących ilościach na rynki ponad dwóch tuzinów krajów świata.

Jednocześnie przedstawiciele stowarzyszeń branżowych producentów rolnych zauważają, że około 95 procent wszystkich eksportowanych w tym roku jabłek, podobnie jak w przeszłości, trafia na rynek rosyjski. Ponadto, biorąc pod uwagę perspektywy rozszerzenia listy mołdawskich przedsiębiorstw eksportowych posiadających zezwolenie Rossielchoznadzoru na dostawy do Federacji Rosyjskiej, udział rosyjskiego rynku w strukturze eksportu jabłek z Mołdawii jeszcze bardziej wzrośnie. Jednak w innych segmentach eksportu owoców z Mołdawii sytuacja zmieniła się dramatycznie w ciągu ostatnich trzech lat. W szczególności udział Unii Europejskiej w strukturze eksportu mołdawskich śliwek i winogron wzrósł do 30–40 procent.

Podobne
Jabłka
2019-10-04 14:30
Mołdawia – masowy eksport jabłek do Rosji z opóźnieniem
Masowe dostawy jabłek z Mołdawii do Rosji rozpoczną się nie wcześniej niż w listopadzie.
czytaj więcej
Winogrona
2019-10-02 09:00
Mołdawskie winogrona chętnie kupowane w UE
Mołdawscy producenci winogron zapraszani są na rynki Europy Środkowej.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-01 14:00
Mołdawia – prognozy zbioru jabłek
Ile jabłek zbiorą mołdawscy sadownicy w tym roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.