Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 7 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3099 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »  Mołdawia – Rosjanie sprawdzają producentów owoców i warzyw

Mołdawia – Rosjanie sprawdzają producentów owoców i warzyw

  |   Źródło:
Rossielchoznadzor (Rosja) sprawdza potencjał eksportowy mołdawskich producentów owoców i warzyw.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Żywności Republiki Mołdawii (ANSA) pomaga w pracy delegacji 11 pracowników Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor), którzy przybyli do Mołdawii z misją oceniającą zgodnie z wcześniej osiągniętą umową międzypaństwową.

Delegacja składa się z szefów i ekspertów wysokiej rangi z departamentów Rossielchoznadzoru z Moskwy oraz z obwodów: moskiewskiego, tulskiego, woroneskiego, lipieckiego, kaliningradzkiego i archangielskiego, a także z autonomicznych republik Komi i Mari El i Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. W okresie od 12 do 24 sierpnia delegacja „przeprowadzi inspekcję mołdawskich organizacji produkujących owoce i warzywa i posiadających niezbędną infrastrukturę produkcyjną i logistyczną do dostarczania własnych produktów do Federacji Rosyjskiej w celu wykluczenia możliwości udziału struktur pośredniczących korzystających z preferencyjnego systemu przywozu towary”.

Na swojej stronie na Facebooku Ion Pergu, doradca Prezydenta Republiki Mołdawii, zinterpretował wizytę przedstawicielstwa delegacji Rossielchoznadzoru w Mołdawii jako „szybką odpowiedź na prośbę Prezydenta Republiki Mołdawii o uzupełnienie listy eksporterów i otwarcie rynku rosyjskiego na kolejne 400 firm krajowych, dla których rynek ten stanie się priorytetem”. Zauważył również, że z powodu zniesienia rosyjskich ceł na pięć kategorii produktów rolno-spożywczych z Republiki Mołdawii od 1 stycznia 2019 roku do maja włącznie, eksport mołdawskich warzyw na rynek rosyjski wzrósł 6,6 razy, jabłek o 67 procent, a owoców i warzyw konserwowanych i wina z winogron - o 52 procent.

Prawo do eksportu produktów rolno-spożywczych na rynek rosyjski przysługuje tylko mołdawskim przedsiębiorstwom, które znajdują się na specjalnej liście dostawców autoryzowanych przez Rossielchoznadzor. Obecnie lista ta obejmuje nieco ponad 150 przedsiębiorstw, a nie więcej niż jedna trzecia z nich jest aktywnymi eksporterami owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej. Wcześniej Prezydent Republiki Mołdawii i agencja ANSA wysłali do ​​ Rossielchoznadzoru prośbę o rozszerzenie listy autoryzowanych przedsiębiorstw eksportujących z Mołdawii do Rosji do 500.

Jednocześnie kierownictwo ANSA poprosiło mołdawskie stowarzyszenia producentów o przygotowanie dodatkowych list przedsiębiorstw posiadających własną infrastrukturę produkcyjną i logistyczną, które są zainteresowane eksportem na rynek rosyjski. W odpowiedzi na tę prośbę, na przykład, Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Owoców „Moldova Fruct” przesłało do ANSA listę 58 firm z dobrze utrzymanymi plantacjami, chłodniami oraz liniami sortującymi i pakującymi.

Podobne
Warzywa
2019-08-09 10:38
Mołdawia – znaczy wzrost upraw warzyw
Mołdawski urząd statystyczny odnotował znaczący wzrost areału upraw warzyw gruntowych. Jak to wpłynie na ceny warzyw na mołdawskim rynku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-06 17:24
Mołdawia – ile jabłek trafi do przetwórstwa?
Jakie są prognozy odnośnie ilości jabłek ze zbioru 2019 roku, jakie trafią do mołdawskich przetwórców?
czytaj więcej
Orzechy włoskie
2019-08-02 09:00
Mołdawia – zbiory orzecha włoskiego poniżej prognoz?
W Mołdawii rzeczywista produkcja orzecha włoskiego może być znacznie niższa niż prognoz.
czytaj więcej
źródło foto: east-fruit.com
2019-08-01 10:00
Mołdawia – zmiany w strukturze upraw warzyw
Warzywa z otwartego gruntu i dyniowate w górę, ziemniaki w dół. Tak w Mołdawii zmieniła się struktura upraw warzywnych w bieżącym roku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-30 09:00
Mołdawia – zróżnicowane prognozy dla rynku jabłek
Eksperci mołdawscy nie mają jednolitej prognozy zbiorów jabłek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.