Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »  Mołdawia – startuje sezon malin

Mołdawia – startuje sezon malin

Maliny
  |   Źródło:
W Mołdawii zaczyna się handlowy sezon malin, o czym pisze portal east-fruit.com.

W tym tygodniu w północnej części Mołdawii, gdzie koncentruje się główna część tamtejszych plantacji malin, rozpoczęła się kampania zbiorów tych owoców. Według wstępnych szacunków producentów tegoroczne zbiory są wysokie, to o 15-20 procent więcej niż w ubiegłym roku. Jednak ze względu na słabe, ale permanentne opady deszczu w północnych regionach Mołdawii, owoce są mokre, co bardzo komplikuje logistykę po zbiorach.

To wciąż wstępna faza sezonu i partie na eksport dopiero się formują, tak samo jak ceny tych pierwszych rodzimych malin. Handlowcy zajmujący się zamówieniami mają nadzieję, że przynajmniej na krótki okres na początku sezonu będzie wyższy niż w ubiegłym roku.

Na początku sezonu 2018 cena hurtowa na maliny na rynku krajowym wynosiła około 20 lejów/kg (1,1 USD, 4,15 zł/kg po obecnym kursie średnim). W bieżącym sezonie, według operatorów rynku, komfortowy poziom cen dla nich wynosiłby 25 - 30 lejów/kg (1,38-1,66 USD/kg, 5,19 – 6,23 zł/kg).

Według informacji Eduarda Szczerbakowa, dyrektora Frukt-Laine SRL (wieś Pokrowka, rejon Donduşeni), spółka zawarła umowę z pośredniczącym przedsiębiorstwem handlowym na dostarczenie do Rosji 300 ton malin i kolejne 300 ton na rynek stołecznego Kiszyniowa. To o jedną czwartą więcej niż w ubiegłym roku. W związku z planowanym rozszerzeniem zakupów/sprzedaży malin (i pod koniec sezonu - owoców ziarnkowych), firma zwiększyła pojemność magazynu chłodniczego do 1 tys. ton. Przedsiębiorca nie wyklucza, że ​​w przypadku obniżenia popytu eksportowego i cen malin na eksport, zwiększy podaż produktów na rynek krajowy.

W ubiegłym roku ceny malin w Mołdawii były bardzo niestabilne. Z 20 lejów/kg podwoiły się w krótkim czasie, ale ostatnie małe partie malin na samym końcu sezonu były kupowane przez handlowców po cenie dziesięciokrotnie niższej niż cena początkowa.

W ubiegłym roku miejscowość Pokrowka codziennie oferowała mołdawskim operatorom około 50 ton malin, a ogólna wielkość podaży przekroczyła 1 tys. ton w sezonie.

Podobne
Maliny
2019-06-10 18:41
Maliny – trend wrócił
Słoneczna pogoda zrobiła swoje i na hurtowy rynek malin wrócił cenowy trend spadkowy. Jak bardzo zmieniła się sytuacja na tym rynku w ciągu ostatnich kilku dni.
czytaj więcej
Maliny
2019-06-05 19:41
Maliny droższe niż rok temu
Początek sezonu krajowych malin przebiega pod znakiem wyższych cen niż te sprzed roku.
czytaj więcej
Maliny
2019-06-04 07:54
Niskie zbiory malin w Serbii.
W Serbii szacuje się, że straty w tegorocznych zbiorach malin mogą sięgnąć 80 procent. Czy to szansa dla Ukrainy, zastanawia się portal east-fruit.com?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.