Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 30 marca 2020. Od wczoraj dodano 2326 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ogromny wzrost popytu na czosnek, ale…

Czosnek
  |   Źródło:
Rynek warzyw, i to w wymiarze globalnym, odnotowywał w ostatnich tygodniach ogromy wzrost popytu na czosnek. A jak jest teraz?

Pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl, jak na fali strachu przed epidemią koronawirusa zyskiwały ceny owoców i warzyw, które mają opinie produktów wzmacniających odporność organizmu. Drożały więc cytryny i cebula. Ale największą dynamiką charakteryzował się wzrost cen czosnku, który jest traktowany nie tyle jako wsparcie, ale wręcz jako lek na infekcje. Mniejsza o to, jaka jest skuteczność czosnku w starciu z wirusem, bo nie fakty mają wpływ na zachowania konsumentów, ale ich opinie o danym produkcie.

I dlatego dwa tygodnie temu, gdy stało się jasne, że korona wirus rozprzestrzenia się w Europie jak pożar stepu, zaczął się run na czosnek, a jego ceny zaczęły błyskawicznie rosnąć. Z informacji płynących z zagranicy wynika, że na niektórych rynkach europejskich ceny czosnku uległy podwojeniu.

A jak było w Polsce? Między 10 marca, gdy zaczęła się gorączka zakupów spowodowana obawami przed epidemią, a 23 marca ceny czosnku krajowego wzrosły 30-40 procent, a ceny czosnku z importu od 60 do nawet 150 procent! Większa względna zmiana cen w przypadku importu to także wynik pogorszenia się zaopatrzenia z powodu przerw w dostawach z Hiszpanii, a szczególnie z Chin. Obecnie ceny czosnku polskiego to w małym hurcie 2,00-3,00 zł/szt., a czosnek z importu jest oferowany po 13,00-18,00 zł/kg.

Jednak ludzie z branży, zajmujący się międzynarodowym handlem czosnkiem wskazują, że obecny wzrost cen będzie ograniczony w czasie. Na razie, przy zwiększonym popycie, dochodzi do problemów z terminowym importem. Ale pod względem logistyki sytuacja się normuje i będzie się nadal normować. Fachowcy oczekują, że w połowie kwietnia wszystko wróci na utarte tory. No, może prawie wszystko, bo prawdopodobnym jest, że znów spadnie udział czosnku chińskiego w rynku europejskim.

Podobne
Czosnek
2020-01-24 12:00
Chiny – czosnek względnie stabilnie
„Obecne ceny czosnku w Chinach stabilne z niewielkimi spadkami.”
czytaj więcej
2019-04-08 17:36
Czosnek przeciwdziała problemom z pamięcią
Substancja zawarta w czosnku pomaga utrzymać zdrowy skład mikrobiomu jelitowego, dzięki czemu przeciwdziała związanym z wiekiem problemom z pamięcią - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Louiseville (USA).
czytaj więcej
Czosnek
2018-11-27 19:30
Chiny – czosnek tańszy niż rok temu
Coraz większa konkurencja na globalnym rynku, coraz mniej korzystne realia cenowe – chiński sektor czosnku nie ma łatwej drogi przed sobą, chociaż Chiny wciąż są światowym liderem w handlu tym warzywem. O chińskim czosnku pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-10-19 13:52
Chiny – rekordowo tani czosnek
Ceny czosnku w Chinach spadły do najniższego poziomu od dziesięciolecia, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.